اقتصادی

115
۵ ثور ۱۳۹۰
نویسنده:

سرمایه گذاری و مشکلات فراوان

معین وزارت تجارت و صنایع می گوید، روند سرمایه گذاری در کشور با چالش های فراوانی روبروست و دولت نیز اقداماتی لازم در راستای حل این مشکلات و فراهم سازی زمینهء سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران انجام نداده است.

غلام محمد ییلاقی معین وزارت تجارت و صنایع روز یکشنبه در مراسم هموار سازی زمینه های سرمایه گذاری در کابل گفت:” برخی اشخاص به منظور منافع شخصی و عدهء دیگر هم تحت تاثیر کشورهای خارجی؛ مانع رشد سرمایه گذاری در کشور شده اند.

معین وزارت تجارت و صنایع همچنین می گوید، اخیراً یک هزار کارخانهء صنعتی و تولیدی در سطح کشور تعطیل شده که در نتیجهء آن بیش از صدهزار تن بی کار شده اند.

آقای ییلاقی می گوید، تا زمانیکه از سکتور خصوصی حمایت نشود و زمینهء سرمایه گذاری در افغانستان آماده نگردد؛ سیستم اقتصادی بازار در افغانستان قابل تطبیق نخواهد بود .

در همین حال امیرزی سنگین سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوجی معلوماتی می گوید، دولت باید قوانین و پالیسی هایی را ایجاد کند که زمینهء سرمایه گذاری سکتور خصوصی در بخش های مختلف فراهم شود.

به گفتهء وی؛ سرمایه گذاران، نیاز به مصئونیت دارند و بدون وجود پالیسی و قانون موثر، سرمایه گذار جرئت سرمایه گذاری  در کشور را پیدا نخواهند کرد.

در همین حال، محمد یونس نواندیش شاروال  کابل می گوید، اکثر شرکت های خصوصی در کابل با  مشکل جای روبرو اند .

وی می گوید:” عدهء از شرکت های تولیدی خصوصی در مرکز شهر کهنه فعالیت دارند که باعث آلودگی هوا نیز گردیده اند.”

کارشناسان امور به این باورند که عدم اعتماد مردم به با کیفیت بودن تولیدات داخلی، باعث شده تا روند سرمایه گذاری در کشور با مشکلات زیادی روبرو شود.

استاد مسعود استاد فاکولتهء اقتصاد پوهنتون کابل می گوید:” مردم در افغانستان بیشتر به تولیدات کشورهای همسایه که وارد افغانستان می شوند علاقه مند اند”.

افغانستان از جمله کشورهایی است که بیشترین مواد مورد ضرورت خود را از کشورهای دیگر وارد می کند.

تحلیلگران مسایل اقتصادی می گویند، عدم حمایت دولت از فابریکه دارن  و تولید کنندگان داخلیف باعث شده تا شمار زیادی از کسبه کاران و تولیدکنندگان، به کار های خلاف علاقهء خویش روی بیاورند.

این امر باعث افزایش میزان بیکاری در کشور نیز شده است.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد