خبرهای خارجی

206
۲۴ قوس ۱۳۹۷
نویسنده: خیرالدین رحمانی

سرباز امریکایی که ۷ سال قبل یک افغان را کشته بود، محاکمه می شود


مقامات اردوی امریکا می گویند که یک سرباز نیروهای امریکایی متهم به قتل یک شهروند افغان در دوران ماموریتش در این کشور شناخته شده و قرار است محاکمه شود.
جنرال لورن بایمر، یک سخنگوی نیروهای ویژه امریکا گفت که “متیو گلستین” افسر نیروهای ویژه متهم به قتل یک افغان در زمان ماموریتش در افغانستان بوده و شواهد کافی برای محاکمه وی وجود دارد.
بر اساس اسنادی که اردوی امریکا در اختیار شبکه “ان بی سی” قرار داده است، متیو گلستین افسر نیروهای ویژه امریکا به قتل عمد یک شهروند افغان در ولایت هلمند اعتراف کرده و گفته به ظن اینکه این مرد افغان بمب گذار گروه طالبان است، او را کشته است.
به گفته اردوی امریکا، مقتول رسول نام داشت و در دوم فبروری سال ۲۰۱۰ از سوی این افسر نیروهای وِیژه امریکایی کشته شده است.
در اسنادی که اردوی امریکا در تحقیق از آقای گلستین در سال ۲۰۱۱ بدست آورده، آمده است که او و سرباز دیگری در حال جستجوی خانه به خانه موادی را یافتند که برای ساخت بمب‌ علیه نیروهای ویژه استفاده می‌شد. آنها مردی را بازداشت کردند که گمان می‌کردند مواد از آن اوست. او را به پایگاه آوردند اما همان روز، قرار شد مرد افغان آزاد شود؛ اما آقای گلستین این مرد را آزاد نکرده، او را با یک همکارش به خانه‌اش برده و به او شلیک کرده، ابتدا جسدش را دفن کرده و چند ساعت اموال و وسایلش را در کوره اسناد محرمانه سوزانده است.
گفتنی است که هنوز تاریخ محاکمه جگرن گلستین در دادگاه اردوی آمریکا موسوم به ماده ۳۲ تعیین نشده است.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد