خبرهای داخلی

404
۳ دلو ۱۳۹۵
نویسنده: فخرالدین قاری‌زاده

سران حکومت وحدت ملی، وفات گیلانی را یک ضایعه بزرگ خواندند

رهبران حکومت وحدت ملی، وفات پیر سید احمد گیلانی، رهبر حزب محاذ ملی و رییس شورای عالی صلح را یک ضایعه بزرگ عنوان کردند.
گیلانی، شام روز گذشته در شفاخانه‌ای در کابل به سن ۸۴ سالگی درگذشت.
آن‌گونۀ که شورای عالی صلح با ارسال خبرنامۀ به کلید می‌گوید: گیلانی سه روز پیش به‌دنبال حمله‌ قلبی در شفاخانه غازی امان‌الله خان در کابل بستری شده بود.
با این حال، رییس‌‎جمهور اشرف غنی، نیز با پخش خبرنامۀ گفته است که، افغانستان در حال حاضر برای اخذ تصامیم در جهت تأمین صلح و ثبات و سایر مسایل بزرگ ملی به دانش، رهنمایی‌ها و نظریات پیر گیلانی نیاز داشت؛ اما در این گونۀ شرایط حساس یک رهبر جهادی و بزرگ ملی خود را از دست داد.
رییس‌جمهور کشور، نقش گیلانی را در “موفقیت مذاکرات بین‌الافغانی صلح” با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، حیاتی دانسته است.
از سوی هم، عبدالله عبدالله، رییس‌ اجراییه نیز وفات پیر گیلانی را یک ضایعه جبران ناپذیر خوانده و گفته که، گیلانی، در دوره‌های مختلف و سرنوشت ساز کشور همواره نقش مثبت و سازنده ایفا کرده و در روندهای سیاسی مهم کشور تاثیر گذاری معنوی و سالم داشته است.
سید احمد گیلانی، در سال ۱۳۱۱ خورشیدی در ولسوالی سرخرود ولایت ننگرهار تولد شد و تحصیلات متوسطه را در لیسه ابوحنیفه کابل گذرانده و مدرک لیسانس را از پوهنحی شرعیات پوهنتون کابل دریافت کرد و در سال ۱۹۵۲ میلادی با عادله، نواسه حبیب‌الله خان، پادشاه پیشین کشور ازدواج کرد.
او، در سال‌های اشغال افغانستان از سوی اتحاد جماهیر شوروی پیشین، اقدام به تشکیل حزب محاذ ملی کرد و تا کنون رهبری این حزب را بر عهده داشت.
هر چند، محاذ ملی در جهاد مردم افغانستان علیه اشغالگران شوروی پشین نقش برجسته داشت؛ اما این حزب در سال‌های اخیر نقش چندانی در صحنه سیاسی کشور نداشته است.
گیلانی، در ماه حوت سال ۱۳۹۴ خورشیدی به عنوان رییس شورای عالی صلح افغانستان معرفی شد و دست‌کم حدود یک سال رهبری این شورا را عهده دار بود.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد