خبرهای خارجی

880
۲۴ حوت ۱۳۹۵
نویسنده: فخرالدین قاری زاده

سازمان ملل متحد از افزایش نقض حقوق بشری در ایران سخت اظهار نگرانی کرد

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد از آنچه که افزایش رقم اعدام و بدرفتاری با خبرنگاران در ایران می خواند، سخت اظهار نگرانی می کند.
اسما جهانگیر، گزارشگر ارشد این کمیسیون که وضعیت حقوق بشر ر در ایران را دنبال می کند روز گذشته  در کمیسیون حقوق بشر این سازمان، حبس فعالان مدنی و مخالفان سیاسی، شکنجۀ زندانیان، بدرفتاری و تبعیض با اقلیت‌ها و سانسور رسانه‌ها را از موارد عمدۀ نقض حقوق بشری در ایران خواند.
جهانگیر افزود: اصلاح طلبان در ایران زیر فشار قرار دارند، محبوسین شکنجه می‌شوند و میزان اعدام‌ها به یک سطح هشدار دهنده رسیده‌است.
او تاکید کرد که، مردم در ایران سخت زیر فشار قرار دارند و فضای مردم سالاری نهایت محدود شده است.
براساس گزارش که از سوی جهانگیر در مورد وضعیت حقوق بشری در ایران تهیه شده است، تا ماه دسمبر سال گذشته در مجموع ۲۴ تن از خبرنگاران، فعالان شبکه‌های اجتماعی و ویبلاگ نویسان زندانی و یا محکوم شده اند.
جهانگیر در این گزارش خود در بارۀ میزان تکاندهندۀ اعدام‌ها در ایران هشدار داده گفته است که در سال گذشته ۵۳۰ مورد اعدام در ایران نافذ شده و ۱۵۶ تن دیگر به اعدام محکوم شده‌اند.
با این حال، گزارشگر خاص ملل متحد از مقام های  ایران خواست تا اعدام جوانان زیر سن و  کودکان را فوراً متوقف سازد.
این در حالیست که، ایران یکی از کشورهای در  جهان به شمار می رود  که سالانه یک رقم قابل ملاحظه از زندانیان خود را اعدام می کند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد