خبرهای خارجی

317
۱۸ سرطان ۱۳۹۸
نویسنده: خیرالدین رحمانی

سازمان ملل به افزایش غنی سازی یورانیوم ایران، واکنش نشان داد


سازمان ملل به اقدام اخیر ایران مبنی بر افزایش غنی سازی یورانیم واکنش نشان داده و گفته است که این اقدام این به حفظ توافقنامه “برجام” کمک نمی کند.

فرحان حق یکی از سخنگویان سازمان ملل گفته است منشی عمومی سازمان ملل از بیانیه ایران درخصوص غنی سازی یورانیوم، بیش از ۳٫۶۷% آگاه شده است. او از ایران می خواهد که همچنان به توافقنامه “برجام” پابند بماند؛ زیرا افزایش غنی سازی یورانیوم این کشور را در تنگنای تحریم های بیشتر قرار می دهد.

این در حالی است که دو روز پیش مقامات ایران اعلام کردند که این کشور گام دوم را برداشته و سطح غنی سازی یورانیوم را افزایش داده است.

طبق اعلام ایران، فرایند غنی‌سازی اورانیوم ایران از روز یکشنبه (۱۶ سرطان) به بالای ۳.۶۷ درصد افزایش خواهد یافت و تهران همچنین هشدار داد در صورتی که سایر طرف‌ها برای عمل به تعهدات خود اقدام نکنند بعد از ۶۰ روز گام سوم را برخواهد داشت.

ایران گام اول را برای افزایش غنی سازی یورانیوم بتاریخ ۱۰ سرطان سال جاری برداشته بود که در آن تا مرز ۳.۶۴ درصد از غنی سازی یورانیوم خبر داده بود.

حدود دو ماه قبل، شورای عالی امنیت ملی ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن آمریکا به دلیل خروج از توافقنامه “برجام” از کشورهای اروپایی باقی‌مانده در این توافق نیز به خاطر کم کاری در تأمین تعهدات‌شان به شدت انتقاد کرد.

توافقنامه “برجام” در راستای توافق جامع بر سر برنامه هستوی ایران  در ماه سرطان ۱۳۹۴ در اتریش بین ایران ، اتحادیه اروپا و گروه (۵+۱( شامل چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا، امریکا و آلمان منعقد شد که بر اساس این توافق، ایران موافقت کرد که یورانیوم را بیش از ۳٫۶۷درصد غنی‌سازی نکند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد