خبرهای داخلی

615
۱۳ اسد ۱۳۹۷
نویسنده: فصیح متوکل

ساحل: جداسازی صنف‎های دختران و پسران در پوهنتون‎ها شایعه است

وزارت تحصیلات عالی، گزارش‎ها درباره جداسازی صنف‌های دختران و پسران جدیدالشمول در پوهنتون‌های کشور را تکذیب کرد.
ضیا ساحل، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، امروز به کلید گفت که دختران و پسران جدیدالشمول در پوهنتون‎های افغانستان مانند گذشته زیر یک سقف به گونه مشترک به تحصیلات شان ادامه می‎دهند و جداسازای صنف‎های آن‎ها شایعه محض است.
به گفته وی، وزارت تحصیلات عالی به منظور جذب بیشتر دختران در نهادهای تحصیلات عالی و نیمه عالی، در امتحان کانکور امسال، برای دختران تبعیض مثبت قایل شده است.
ساحل افزود که وزارت تحصیلات عالی در امتحان کانکور امسال با جذب شش‎هزار محصل با کدهای مختص برای دختران تلاش کرده است تا حضور خانم‎ها در نهادهای تحصیلات عالی را پررنگ کند.
هرچند وزارت تحصیلات عالی جداسازی صنف‎های دختران و پسران در پوهنتون‎های افغانستان را رد می‎کند اما نشر گزارش‎ها در این مورد، نهادهای جامعه مدنی و شبکه زنان افغانستان را نگران کرده است.
عبدالله احمدی، یکی از اعضای سکرتریت گروه کاری مشترک جامعه مدنی و فعال حقوق بشر، از جذب بیشتر دختران در نهادهای تحصیلات عالی استقبال کرده و این کار را برای توانمندسازی و پیشرفت دختران و زنان افغان مؤثر می‌خواند.
اما وی شایعاتی مبنی بر جداسازی صنف‎های دختران و پسران در پوهنتون‎ها را نگران‎کننده خواند و افزود که این کار می‎تواند در آینده به یک الگوی بد رفتاری در محیط‎های اجتماعی، کاری و اداری نیز تبدیل شود.
با این حال، شهلا فرید، عضو شبکه زنان و استاد پوهنتون کابل، می‌گوید که رهبری وزارت تحصلات عالی باید از مسایل کوچک مانند جداسازی صنف‎های دختران و پسران دست بکشد و بیشتر روی بلند بردن ظرفیت‎ها و دسترسی بیشتر زنان و دختران به تحصیل تلاش کند.
خانم فرید جداسازی صنف‎های دختران و پسران را در شرایط کنونی در پوهنتون‎های کشور ناممکن می‎خواند.
احتمال رشد افراطیت در پوهنتون‎ها یکی از نگرانی‎های عمده جامعه مدنی است که بارها از آن سخن به زبان آورده‎اند.
فعالان مدافع حقوق زنان و نهادهای جامعه مدنی از وزارت تحصیلات عالی می‎خواهند تا از رفتارهای تبعیض‎آمیز در برابر محصلان دختر در پوهنتون‎ها جلوگیری کنند و مانع رشد افراطیت در نهادهای مربوط به تحصیلات عالی شود.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد