اجتماعی

1525
۲۸ حمل ۱۳۹۶
نویسنده: سمیه ولی‌زاده

زورگیری پولیس ایران از مهاجران افغان

دولت ایران برای اخراج مهاجران افغان از مسیر اسلام‎قعله هرات منصرف شده و تنها از مسیر میلک نیمروز به اخراج اجباری آن‎ها مبادرت می‎ورزد. این مطلب را رییس اداره مهاجران و عودت‎کنندگان هرات در گفتگویی با کلید مطرح کرد. احمدجاویدنادم گفت هنوز علت این تغییر در تصمیم دولت ایران روشن نیست. به گفته نادم، از ماه دلو گذشته تاکنون که بیش از دو و نیم ماه می‎شود، مهاجران افغان تنها از مسیر میلک به افغانستان رد مرز می‎شوند. او مسیر میلک برای مهاجران دیپورتی را یک مسیر دشوارگذر، ناامن و پرهزینه توصیف کرد.
به گفته رییس اداره مهاجران و عودت‎کنندگان هرات، در سال گذشته، روزانه بین ۱۵۰۰ تا ۲۲۰۰ هزار مهاجر رد مرز شده افغان از طریق اسلام‎قلعه وارد هرات می‎شدند. نادم گفت در حال حاضر، بیش از این تعداد هر روز از مرز میلک به افغانستان دیپورت می‎شوند.
نادم می‎گوید که سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مهاجران افغان در ایران توسط پولیس از خاک این کشور اخراج شدند. به گفته او، حدود ۷۰ درصد از این مهاجران را شهروندان حوزه غرب کشور تشکیل می‎دادند. نادم گفت در میان مهاجران رد مرز شده افغان از ایران، ۲۸۰۰ کودک و ۵۰ زن بی‎سرپرست نیز شامل بودند. طبق معلومات وی، در سال ۹۵، حدود ۱۵ هزار مهاجر افغان به شکل داوطلبانه ایران ترک کرده بودند.
پیش از این عمدتاً شکایت می‎شد که پولیس ایران برای بازداشت و اخراج مهاجران به خشونت متوسل می‎شود. اما به تازگی شکایت‎های دیگری نیز شامل این فهرست شده است. مهاجرانی که به تازگی از ایران رد مرز شده‎اند، مدعی هستند که پولیس این کشور علاوه بر لت و کوب آن‎ها، پول‎های شان را نیز به زور گرفته است.
همچنان رییس اداره مهاجران و عودت‎کنندگان هرات به کلید گفت که دولت ایران اخیراً هزینه “تکس خروجی” مهاجران را نیز افزایش داده است. به گفته او، در گذشته، تکس خروجی مهاجران از ایران، ۵۰ هزار تومان (واحد پول ایران) بود، حالا هزینه این تکس به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.
حسین‎علی ابراهیمی، شهروند هرات، که به تازگی همراه خانواده‎اش از ایران رد مرز شده است، روایت تلخی از مسافرتش به ایران و همچنان اخراج اجباری خود و خانواده‎اش از این کشور دارد. او می‎گوید پیش از سفر به ایران تمام اموال خانه‎اش را فروخته بود تا شاید بتوانند در آن کشور به آسایش برسند. ابراهیمی افزود که این خیال نه تنها به واقعیت تبدیل نشد که مورد آزار و اذیت پولیس ایران نیز قرار گرفتند. او که تازه از مرز میلک نیمروز به دروازه ورودی هرات رسیده بود، بیان داشت که پولیس ایران علاوه بر لت و کوب، تمام پول‎هایش را به زور گرفته است.
خواستیم در این مورد مصاحبه‎ای با مسوولان کنسولگری ایران در هرات نیز داشته باشیم، اما آن‎ها به رغم تماس‎های مکرر ما حاضر به پاسخ‎گویی در این باره نشدند. از سویی هم، عبدالقادر، رحیمی، ریيس كمسيون مستقل حقوق بشر زون غرب، به کلید گفت که آن‎ها اسناد و شواهدی در اختیار دارند که صحت مدعای مهاجران رد مرز شده توسط پولیس ایران را تأیید می‎کند. وی گفت که مطابق این اسناد و شواهد، پولیس ایران، با مهاجران افغان با بدترین شیوه‎های ممکن رفتار نموده و آن‎ها را مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار می‎دهند. رحیمی تأکید کرد که دولت کابل مکلف است تا به این مشکلات مهاجران افغان در ایران رسیدگی کند.
برخی از آگاهان امور و فعالان مدنی در حوزۀ غرب معتقدند که دولت‎های ایران و پاکستان از مهاجران افغان به حیث ابزار سیاسی و وسیله فشار علیه کابل استفاده می‎کنند. به گفته آن‎ها، رفتار پولیس این کشورها با مهاجران افغان خلاف قوانین بین‎المللی در امور مهاجرت است و باید توسط نهادها و مجامع بین‎المللی مورد پیگیری قرار گیرد.
مهاجران افغان از ایران و پاکستان در حالی رد مرز می‎شوند که کمک‎های جهانی در بخش مهاجرت به افغانستان تا سقف ۳۰ درصد کاهش یافته است. از جانب دیگر، کیسه دولت افغانستان نیز خالی است و فعلاً توان رسیدگی به بحران آوارگان داخلی و همچنان مهاجران دیپورتی و عودت‎کنندگان داوطلب را ندارد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد