سینما

2020
۱۲ حمل ۱۳۹۶
نویسنده: صمد علی نوازش

زندگی کودکان مهاجر؛ سوژه مستند تازه الکا سادات

الکا سادات، مستندساز با تجربه که بیشتر فلم های مستند در مورد زندگی زنان و کودکان تهیه میکند، این‎بار فلم مستند جدیدی را روی وضعیت کودکان افغان در مهاجرت تهیه کرده است. خانم سادات برای ساخت فلم مستند جدیدش به کشور هالند رفته و زندگی کودکان مهاجر را در این کشور زیر بررسی گرفته است. او میگوید:” در حال حاضر مصروف ساخت فلم مستندی در مورد اطفال مهاجر افغان در هالند هستم.”
این فلم مستند به عنوان تازهترین کار الکا سادات است که وی بعد از ساختن مستند “قصه‎های شب افغانستان” آن را در هالند فلم‎برداری کرده است. براساس معلوماتی که خود الکا سادات ارایه میدهد، کار فلمبرداری این مستند تمام شده و اکنون مراحل تدوین آن در حال انجام شدن است.
با توجه به این که سوژۀ این مستند، کودکان مهاجر افغان میباشد، الکا سادات زندگی کودکانی را که از افغانستان به هالند مهاجر شده‎اند مستندسازی کرده و میگوید که این فلم مستند بیشتر روی حالات روحی و روانی کودکان تمرکز دارد. به گفتۀ او، در این فلم تأثیرات جنگ افغانستان بر روحیۀ کودکان مهاجر بازتاب مییابد. این مستند در عین حال از تأثیرات مثبت صلح و آرامی حاکم بر جامعۀ هالند، بر کودکان افغان نیز حکایت دارد.
خانم سادات میگوید:”هنوز نام فلم نهایی نشده و قرار است به تاریخ هشت اپریل سال جاری، این مستند از طریق دو تلویزیون معتبر هالند نمایش داده شود.”
الکا سادات علاقۀ خاص به بازتاب واقعیتهای جامعۀ افغانستان از طریق فلم دارد. وی تاکنون فلمهای زیاد ساخته که عمدتاً از نوع مستند بوده و بازتاب دهندۀ زندگی زنان و کودکان افغان میباشند. از جمله کارهای الکا سادات میتوان به فلم “قصه های شب افغانستان” اشاره کرد که از جشنوارههای مختلف داخلی و خارجی جایزه کسب کرده است. این فلم در سال ۲۰۱۶ توانست در فستیوال بین‎المللی “ایدفا” به نمایش درآید. ایدفا مهمترین و بزرگترین فستیوال فلمهای مستند در جهان است.
این فلم‎ساز میگویــد:”مستــند قــصــههـــای شب افغانستان پس از رقابت با ۳۸ کشور و ۶۰۰ فلمساز و بازیگر در سطح جهان، توانست تندیس طلایی رمی (REMI) از فستیوال ورلد فست هوستون امریکا را از آن خود کند. همچنان این فلم مستند توانست جایزۀ بهترین مستند بلند را از فستیوال سینمایی افغانستان در سویدن به دست آورد و در چند فستیوال بین‎المللی دیگر نیز نمایش داده شده است.”
مستند دیگر خانم سادات با نام “در دهکدهای که ناقص‎العقل مینامند” تاکنون شش جایزۀ داخلی و خارجی به دست آورده است. این فلم جایزۀ بخش حقوق بشر را از فستیوال فلم الجزیره و جایزۀ اول را در فستیوال صدای زن مسلمان در امریکا گرفته است.
همچنان فلم مستند دیگر الکا سادات با نام “یک دو سه؟ ” که در مورد ازدواجهای اجباری، خودسوزی و خودکشی زنان ساخته شده است، توانسته به عنوان فلم خوب از مصر جایزه بگیرد و در فستیوالهای ایتالیا و آلماتا راه یافته و جوایزی را نیز کسب کند.
فلم “ما پست مدرن هستیم” یکی دیگر از فلم های الکا سادات است که به گونۀ مستند و هنری ثبت شده و از زندگی کودکان و چگونگی عاشق شدن آن‎ها به یکدیگر حکایت دارد.
الکا سادات به عنوان یک فلمساز زن توجه خاصی به زندگی زنان افغان دارد. اما این بار در فلم جدیدش تنها روی وضعیت کودکان مهاجر افغان تمرکز کرده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد