اجتماعی

285
۲۱ ثور ۱۳۹۰
نویسنده:

زنان در آتش خشونت

به رغم فعالیت‎ نهاد‎های مدنی، خود سوزی زنان در ولایت هرات در یک سال اخیر به اوج خود رسیده است.

آمنه زن ۱۸ ساله، از باشندگان ولسوالی “اوبه” هرات بود كه (چندي قبل به گفتۀ‌‌ بســــتگان وی) شوهرش با ریختن تیل به رویش، آتش زده و سپس خودش متواری شده است.

دختر كاكای آمنه می گوید:” شوهر این زن مرد خوبی نبوده و همواره زنش را لت و كوب كرده و حرف‎های پوچ را بهانه گرفته و وی را مورد آزار قرار می داد كه عاقبت دختر كاكایم با شدید تریـن مـورد خشونت؛ یعنی آتش سوزی، در آستانه مرگ رسید.”

خانم عزیزه خیر اندیش، مسئول شبكۀ‌‌ جامعۀ‌‌ مدنی در هرات، بی سوادی، فقر فرهنگی و اقتصاد خراب خانــــواده هــــا را از عوامل عمدۀ‌‌ افزایش خود سوزی زنان در این حوزه می داند.

خانم خیراندیش، می افزاید:” خودسوزی زنان در حال حاضر رقم  تكان دهنده ای را نشان مي دهد.”

از آغاز سال گذشته خورشیدی تا به حال ۹۵ واقعه خود سوزی در شفاخانه ۶۰۰ بستر حوزوی هرات  به ثبت رسیده كه ۹۰ واقعه آن مربوط به زنان و ۵ واقعه آن مربوط به مردان می‌باشد.

محد رفیق شیرزی، مدير اداري و سخنگوی شفاخانۀ‌‌ حوزوی هرات می گوید:” بیشتر قربانیان خود سوزی در هرات را  زنان بين سنين ۱۸ تا ۲۵ سال تشكيل مي‎دهند که به دليل مشکلات خانوادگی، فقر، اعتياد و فرار از ازدواج‌های اجباری دست به خودسوزی زده اند.

آقاي شيرزي افزود:” از اول ماه حمل سال ۱۳۹۰ خورشيدي تا كنون نيز ۵ واقعه سوختگي ديگر از هرات و ولايات هم جوار در شفاخانه سوختگي هرات به ثبت رسيده است.”

بنا بر اظهارات مسئولان شفاخانه هرات درسال ۱۳۸۸ حدود ۶۲ واقعه خودسوزي زنان در اين مركز به ثبت رسيده بود كه رقم فعلي(۹۰) ۳۵ در صد افزايش را در ۱۳۸۹ نشان مي دهد.

به گفتۀ‌ داکتران شفاخانۀ‌‌ ســــوختگی هرات، بیشتر زنانی كه میزان خود سوزی آنان بالاتر از ۶۰ در صد بوده، جان شان را از دست داده اند و تعداد اندكی كه زیر ۵۰ درصد سوختگــــی داشتند، به  معلولیت‎ جسمی دچار شده اند.

براساس تحقیقات نهادهای حمایــــت از زنان در كشور، گفته می‌شود كه خشونت علیه زنان در افغانستان روز تا روز افزایش می یابد.

طبق ســــروی تحقیقی كه چندي پیش  در ۱۶ ولایت از سوی شبكۀ‌‌ حمایت از زنان افغان انجام شد، بیش از ۴۷۰۰ زن در كشور ظــــرف چند سال گذشته قربانی خشونت‎های خانوادگی شده اند.

خانم دقيقي، معتقد است:” زنانی كه دست به خود سوزي مي زنند، بیشتر شان از ولايات ديگر بوده فقط شمار اندك آنان از ولايت هرات مي باشند.”

داكتر عارف جلالی، مسئول مركز سوختگی هرات نيز در مورد واقعات خود سوزي  و قربانیانی كــــه به این شفاخانه مراجعه می‎كنند، می گوید:” بیشتر از۲۵ درصد این خود سوزي‎ها مربوط به ولایت‎های دیگر، ۱۵ درصد مربوط به شهر هرات و۶۰  درصد مربوط به ولسوالي‎هاي هرات و اطراف می باشد كه جهت مداوا به این مركز منتقل می گردند.”

درهمين حال، شماري از زنان در ولايت هرات نيز دلیل خودسوزی زنان را پایین بودن سطح آگاهی آنان، فقر اقتصادی، مشكلات خانوادگی،  مشكلات روانی، بی سوادی، و عدم دسترسی به ارگان‎های عدلی و قضایی عنوان می‎كنند.

به گفته مسئولان نهادهاي اجتماعي زنان در هرات، خود سوزی زنان در اين ولايت و حوزه غرب كشور از سال ۱۳۸۳ هجری شمسی بــــدین سو به  یكی از شدید ترین آسیب های اجتماعی تبدیل شده است. به گفته وی، بیشتر این خودسوزی‎ها  ناشی از افزایش خشونت علیه زنان بوده است و این معضل سال به سال رو به افزایش است، با وجود این كه چندین نهاد حمایت كننده از حقوق زنان در هرات وجود دارند، اما فعالیت این نهادها تاثیر چندانی در كاهش خشونت‎هاي فاميلي نداشته است.

مولوي عبدالقيوم فاروقي، آگاه امور دينی در ولايت هرات، مبادرت به خودسوزي را از ديد گاه اسلام گناه بزرگ و نا بخشودني خوانده مي‎گويد:” طبق روايات ديني اقدام به خودسوزي حرام بوده واسلام اين عمل زشت را شديداً محكوم نموده وبا آن مخالف است.”

هر چند ظرف سال هــــای گذشته، امكانات مالی فراوانی به دسترس نهادهای اجتماعی زنان قرار گرفته، ولی تاكنون در آگاهی دهی برای كاهش خشونت‎های خانوادگــــی و جلوگیری از افزایش خود سوزی‎ها در كشور بــــه ویژه  در ولایت هرات، اقدامات چندانی صورت نگرفته است‌ ‌.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد