و مطالب دیگر

806
۲۶ دلو ۱۳۸۹
نویسنده:

زنان بلخ و محرومیت از ورزش

بی توجهی مقام های مسئول در ولایت بلخ، سبب کمرنگی حضور زنان در مسابقات ورزشی گردیده است.

محمد ابرا هیم عثمانی، رئیس کمیتهء المپیک بلخ می گوید: “فعلاً بیش از یک هزار تن از زنان در رشته های پرورش اندام، تکواندو، شترنج، والیبال و پینگ پانگ مشغول آموزش و تمرین می باشند.”

اما به باور آقای عثمانی از نبود مکان های ورزشی مناسب رنج می برند.

به گفتهء وی، تمرین های  ورزش « پینگ پانگ» در سالون ورزشی ریاست المپیک در هفتهء سه روز انجام می پذیرد، اما در سایر رشته های ورزشی، دختران در سالون های ورزشی شخصی که به همکاری و ضمانت این ریاست در اختیار آنان قرار داده شده، تمرین های شان را انجام می دهند.

علی رضا، یکی از ورزشکاران بلخ موجودیت مکان های ورزشی مناسب و مخصوص دختران را یک امر مهم برای انجام تمرین های ورزشی زنان، بیان کرده می گوید: “زمانی که مکان ورزشی مصئون برای زنان وجود نداشته باشد، خانواده ها به دختران خود اجازهء شرکت در سالون های مختلط را نمی دهند.”

نوریه جعفری، استاد «تیکواندو» عدم آگاهی درست از فواید و اهمیت ورزش را، دلیل کم توجهی خانواده ها به اشترا ک دختران شان به بخش های ورزشی، می داند.

به نظر وی در بین مردم و به خصوص رسانه ها از ورزش تعبیر بد شده است. در حالی که ورزش تنها جنبه سرگرمی و تفریحی ندارد.

عثمانی می افزاید: “زنان ورزشکار بلخ، لیاقت و شایستگی  فراوانی دارند؛ اما تا هنوز موفق به شرکت در مسابقات بین المللی نشده اند.”

به گفتهء وی،  این ورزشکاران در مسابقات محلی و ملی اشتراک نموده اند و  دو تن از دختران ورزشکار به تیم ملی تیکواندو راه یافته اند، از سویی هم در سال جاری مسابقات ملی پینگ پانگ در مزار شریف برگزار شد. در این مسابقات، پنج تن از ورزشکاران بلخ توانستند به تیم ملی پینگ پانگ کشور راه پیدا کنند و ۴ تن دیگر نیز به تیم ملی جوانان راه یافتند.

نوریه جعفری، از کارکرد مقام های ریاست ملی المپیک انتقاد می کند و به این باور است که آنان حق ورزشکاران بلخ را ضایع می سازند.

به گفتهء جعفری، با وجود مشکلات اجتماعی، زنان مقاومت می نمایند، اما مشکل اساسی این است که مقام ها در مرکز زمانی که مسابقات بین المللی را، راه اندازی می نمایند، آنان را در جریان قرار نمی دهند: ” مقام ها حتا مبلغ ناچیزی را که به نام عصریه، برای ورزشکاران در نظر گرفته شده، نیز برای شان نمی پردازند.”

عدم دسترسی به وسایل ورزشی و نبود رشته های دلخواه ، از مشکلات دیگریست که زنان بلخ با آن دست و پنجه نرم می کنند.

خانم رفیعه، یکی از فعالان رشتهء والیبال در شهر مزار شریف، می گوید: “ما جای مناسب برای والیبال نداریم، میدان های ورزشی مكاتب دخترانه خیلی كوچك و نا مناسب هستند.”

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد