اقتصادی

1022
۹ دلو ۱۳۹۵
نویسنده: سمیه ولی‎زاده

زمان آغاز پروژه تاپی مشخص نیست

با آن که باشندگان غرب کشور چشم انتظار آغاز کار پروژه تاپی اند اما مسوولان ریاست معادن و پترولیم هرات از نامشخص بودن زمان تطبیق این پروژه در داخل افغانستان سخن می‎زنند. چندی پیش مسوولان وزارت معادن و پترولیم اعلام کردند در سال ۲۰۱۷ میلادی کار پروژه تاپیدر ترکمنستان تکمیل و در داخل افغانستان شروع خواهد شد. اما اکنون عبدالجمیل الیاسی، رییس معادن و پترولیم هرات، می‎گوید که تاکنون تحقیقــات اســاســی به منظور تشخیص نیازها و رفع مشکلات در این زمینه صورت نگرفته و هر آنچه تاکنون سروی و مورد ارزیابی قرار گرفته، همه از روی عکس و نقشه بوده است.
الیاسی در گفتگویی که با کلید در این زمینه داشت، چگونگی روابط کشورهای شریک این پروژه را با یکدیگر مهم خواند. او گفت که برای تطبیق این پروژه نیاز است تا میان کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند، تفاهم و اجماع کامل وجود داشته باشد. الیاسی افزود که وزارت معادن و پترولیم افغانستان برای اجرای این پروژه منطقه‎یی، یک اداره جداگانه در چهارچوب این وزارت ایجاد کرده است، تا از چگونگی تطبیق پروژه تاپی در خاک افغانستان نظارت کند.  خواستیم در این گزارش نظر مقام‎های وزارت معادن و پترولیم را نیز داشته باشیم اما با تماس‎های مکرر موفق به انجام این کار نشدیم.
پروژه پایپ‎لاین گاز تاپی از ولسوالی‎های کشک کهنه، رباط سنگی، گذره، انجیل، زنده جان، ادرسکن و شیندند هرات عبور و از طریق ولایت‎های فراه، هلمند و کندهار به پاکستان و سرانجام به هند انتقال می‎یابد. با این حال، مسوولان اداره محلی هرات از اتخاذ آمادگی‎های لازم به خاطر آغاز کار پروژه تاپی در داخل کشور خبر می‎دهند. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، می‎گوید در مناطقی که پایپ‎لاین گاز تاپی عبور داده می‎شود، امنیت تأمین و آمادگی تخنیکی برای اجرای این پروژه نیز گرفته خواهد شد.
در حالی که کشورهای منطقه برای تطبیق پروژه تاپی با هم توافق نموده‎اند ولی برخی اعضای ولسی جرگه معتقدند که روابط پر تنش پاکستان با افغانستان و هندوستان، باعث کندی کار این پروژه خواهد شد. غلام فاروق مجروح، یکی از اعضای ولسی جرگه، ضمن ابراز نگرانی از نامعلوم بودن زمان اجرای پروژه تاپی در کشور، بیان داشت با آغاز کار این پروژه، اعتبار سیاسی افغانستان در میان کشورهای منطقه افزایش خواهد یافت. شماری از آگاهان امور می‎گویند که پاکستان و هند هر دو تلاش دارند با تطبیق پروژه تاپی، نیازهایش در بخش گاز را به کمک این پروژه برطرف کنند. به گفته آن‎ها این موضوع اما ایرانرا نگران ساخته و تلاش دارد مانع عملی شدن این پروژه بزرگ منطقه‎یی شود. محمدرفیق شهیر، رییس اتحادیه متخصصان هرات، به این باور است که دولت ایران تلاش دارد با حمایت از گروه طالبان در حوزه غرب افغانستان، اجرای طرح پروژه پاپی را با مشکل مواجه سازد.
گفته می‎شود که افغانستان سالانه حدود ۴۰۰ ملیون دالر امریکایی از طریق پروژه تاپی عاید به دست خواهد آورد. بر علاوه آن، برای ده هزار نفر نیز به کمک این پروژه زمینه کار در کشور فراهم خواهد شد.
این در حالی است که دولت ترکمنستان اخیراً اعلام نموده است همزمان با انتقال پایپ‎لاین گاز تاپی، یک خط نیرومند انتقال انرژی برق نیز در کنار آن احداث شود. این خط انتقال برق به تأسیسات زیربنایی پایپ‎لاین گاز، انرژی خواهد رساند و هم برق ترکمنستان را از طریق افغانستان به کشورهای دیگر انتقال خواهد داد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد