خبرهای داخلی

239
۱۸ میزان ۱۳۹۷
نویسنده: عمران نیاز

رییس شورای صلح: در شیوه‌های پیاده کردن صلح تفاوت دیدگاه وجود دارد

محمدکریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح، می‎گوید که به ‎رغم وجود اجماع درباره “نفس صلح” در کشور، هنوز هم تفاوت دیدگاه درباره شیوه‎های پیاده کردن صلح موجود است.
خلیلی امروز چهارشنبه در یک نشست مشورتی با چهره‎های سیاسی و جهادی درباره صلح در شهر کابل، همچنان گفت که در سطح کشورهای جهان نیز برای پایان بخشیدن به چندین دهه جنگ در افغانستان، از راه گفتگو، اجماع به میان آمده است.
رییس شورای عالی صلح با اشاره به اینکه صلح تنها از راه مذاکرات بین‎الافغانی تأمین خواهد شد، تأکید کرد که تمامی مراحل این پروسه با مشورت با چهره‎های جهادی و سیاسی دنبال خواهد شد.
خلیلی افزود: صلحی که بدون مشورت با چهره‎های سیاسی و جهادی به میان بیاید، ناکام خواهد بود و او شخصاً مخالف چنین صلحی در کشور است.
در همین حال، اکرم خپلواک، رییس دارالانشای شورای عالی صلح، می‎گوید که به دنبال تلاش‎های این شورا در راستای صلح، بحث‎هایی نیز میان دو طیف سیاسی و نظامی گروه طالبان درباره صلح آغاز شده است.
او گفت: این در حالی است که دو سال پیش، بحث درباره صلح در میان افراد این گروه ناممکن بود.
خپلواک با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای صلح علاوه کرد که پروسه صلح در کشور در حال حاضر وارد یک مرحله حساس شده است و آغاز ماموریت زلمی خلیلزاد، نماینده وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان، نشانه این تحول بزرگ است.
این در حالی است که گروه طالبان، جنگ خود در برابر دولت را تشدید کرده است و گفته است تا زمان خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان به این جنگ ادامه می‎دهد.
این گروه از جانب دیگر با امتناع از انجام گفتگو با دولت افغانستان گفته است که برای تعیین سرنوشت افغانستان تنها با جانب امریکا وارد مذاکره خواهد شد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد