خبرهای داخلی

۵ حمل ۱۳۹۸
نویسنده: خیرالدین رحمانی

رییس جمهور غنی: در مدت پنج سال، تمام معلمین دارای تحصیلات عالی خواهند شد

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور در مراسم آغاز سال تعلیمی گفت که در خصوص ارتقای ظرفیت معارف، در نتیجۀ همکاری مشترک وزارت های تحصیلات عالی و معارف، در مدت پنج سال، تمامی معلمین، دارای تحصیلات عالی خواهند شد.
رییس جمهوری کشور هم چنان اضافه نمود که در سال جاری کتاب‌های درسی به گونۀ مکمل به دسترس متعلمین مکاتب قرار داده می شود.
به گفته رییس جمهوری کشور ۱۰٫۵ میلیون جلد کتاب مکتب چاپ شده است و۳۷ میلیون کتاب دیگر در جریان پروسه تدارکاتی قرار دارد که عنقریب این پروسه تکمیل و چاپ آن آغاز خواهد شد.
رییس جمهور غنی هم چنان خاطر نشان ساخت که این کتابها برخلاف گذشته در مطبعه های داخلی در افغانستان چاپ می شوند.
رییس جمهوری کشور هم چنان از فراهم ساختن انترنت در مکاتب کشور صحبت نموده و افزود:”در مرحله اول به تعداد ۱۱۵ باب مکتب در ۹ ولایت کشور به شبکه فایبر نوری وصل گردیده است و از جمله ۳۱ مکتب با لابراتوارهای کمپیوتر تجهیز شده است.”
رییس جمهوری کشور علاوه نمود که پلان معارف به ۳ مرحله ترتیب شده است که مرحله اولی آن در سال ۱۳۹۷ عملی شده و مراحل دوم و سوم آن طی سال جاری تطبیق می شوند.
از سوی محمد میرویس بلخی وزیر معارف کشور گفت که سال ۱۳۹۷ سال عطف معارف افغانستان بود و مهم ترین پلان های انکشاف معارف در همین سال روی دست گرفته شد.
به گفته آقای بلخی، بزرگترین تلاش وزارت معارف غیر سیاسی ساختن معارف بوده است و هم چنان تلاش می گردد تا نقشه راه کامل مبتنی بر امکانات افغانستان در بخش معارف کشور بوجود بیاید.
محمد میرویس بلخی هم چنان افزود :”بایومتریک شدن کارمندان وزارت معارف آغاز شده و انتظار داریم تا پایان سال جاری تمام ۲۷۰ هزار تن کارمند این وزارت بایومتریک شوند.”
وزیر معارف کشور هم چنان علاوه نمود که در سال جاری در نظر است تا برنامه سواد آموزی تطبیق شود و از این طریق ۶۰ هزار تن باید تحت پوشش قرار گیرند.
این در حالی است که سال تعلیمی سال ۱۳۹۸ بتاریخ ۳ حمل سال جاری آغاز گردید و دروازه های مکاتب دوباره به روی دانش آموزان باز گردید.

 

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد