خبرهای داخلی

306
۱۶ سرطان ۱۳۹۶
نویسنده: نوریه نزهت نادری

رییس جمهور غنی: افغانستان تلاش می کند تا پروژه کاسایکهزار از مفکوره به عمل تبدیل شود

رییس‌جمهور اشرف غنی تاکید دارد که افغانستان تلاش می کند تا پروژه برق کاسایکهزار از مفکوره به عمل تبدیل شود.
رییس جمهورغنی که روز گذشته در دومین نشست سران کشورهای عضو پروژه کاسا یکهزار در دره درزاب تاجکستان سخن می گفت افزود: بدون اجرای همزمان کار«کاسا ۱۰۰۰» از سوی کشورهای عضو و یا ضمانت بانک جهانی، این پروژه قابل اجرا نیست”.
در این نشست،امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان، نواز شریف صدر اعظم پاکستان، سورنبای جیین بیکوف صدر اعظم قرغیزستان، هیئت بلند رتبه بانک جهانی و هیئت‌های کشورهای عضو پروژه یادشده شرکت کرده بودند.
به گفته رییس جمهورغنی، افغانستان تمامی مراحل تدارکاتی کاسایکهزار را تکمیل کرده و قرار دادهای پروژه یادشده آماده امضا هستند.
این مقام ارشد حکومت افغانستان تولید برق در قرقیزستان، تاجکستان، ازبکستان و ترکمنستان را یک فرصت بزرگ خواند و گفت که هدف افغانستان این‌است که در چهار سال آینده تولیدات برق داخلی‌اش، ضرورت داخلی را رفع کند و نقش ترانزیت برق را داشته باشد.
از سویی هم نواز شریف صدر اعظم پاکستان گفت: « پروژه یادشده منفعت‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی را نصیب کشورهای عضو کرده و کمبود انرژی را کاهش خواهد داد .
کاسا،یکهزار یکی از پروژه‌های بزرگ منطقه‌یی آسیای مرکزی به شمار می‌رود که انرژی برق مازاد قرقیزستان و تاجکستان را با ۱۲۵۰ کیلومتر خط ولتاژ بلند، به افغانستان و پاکستان انتقال می‌دهد. بر پایه معلومات وزارت امور خارجه، افغانستان سالانه معادل ۴۵ میلیون دالر ازبابت ترانزیت این برق به پاکستان درآمد خواهد داشت.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد