اقتصادی

650
۱ ثور ۱۳۹۷
نویسنده: جمشید مجددی

رییس جمهور خواستار انتخاب نمایندگان افغانستان در دیگر کشورها از راه رقابت آزاد شد


محمداشرف غنی، رییس جمهور، در مراسم معرفی و آغاز به کار اتشه‎های تجارتی جدید از مسوولان کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی خواست که پس از این تمام نمایندگان افغانستان در دیگر کشورها را از راه رقابت آزاد انتخاب کنند.
غنی امروز در این مراسم، انتخاب ۲۰ نفر اتشه تجارتی از راه رقابت آزاد از سوی کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی را گامی مهم در راستای حاکمیت ضوابط بر روابط و اصلاحات اداری در کشور عنوان کرد.
او همچنان از وزارت صنایع و تجارت خواست که مکانیزمی را برای برقراری روابطه منظم میان این وزارت و اتشه‎های تجارتی ترتیب و در جریان شش ماه کاکرد این اتشه‎ها در بیرون از کشور را مورد ارزیابی قرار دهد.
غنی با تأکید بر ضرورت متوازن ساختن سقف صادرات و واردات گفت که در شرایط حاضر میزان واردات در کشور دوازده برابر بیشتر از صادرات است.
وی علاوه کرد که این عدم توازن در حالی در عرصه تجارتی به میان آمده است که افغانستان قادر است ۸۰ درصد اموال وارداتی خود را در داخل تولید کند.
همایون رسا، وزیر صنایع و تجارت، در این مراسم گفت که در گذشته در میان اتشه‎های تجارتی افغانستان تنها دو نفر دارای درجه تحصیلی دوکترا و ماستری بودند که البته آن‎ها هم خلاف رشته شان به عنوان اتشه در بیرون از افغانستان کار می‎کردند.
رسا افزود که تمام اتشه‎های تجارتی که آن‎ها این‎بار از راه رقابت آزاد و از طریق کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی انتخاب کرده‎اند، داری سند تحصیلی بالاتر از لیسانس و مرتبط با این وظیفه هستند.
وزیر صنایع و تجارت همچنان گفت که با رقابتی شدن پروسه استخدام اتشه‎های تجارتی، برای اولین‎بار زنان نیز چانس یافته‎اند تا به عنوان اتشه‎ تجارتی به دیگر کشورها اعزام شوند.
صدف دشتی، یکی از اتشه‎های تجارتی که بالاترین نمره را در این رقابت به دست آورده است، می‎گوید که عدم آگاهی تجار از وضعیت بازارهای کشورهای خارجی بزرگ‎ترین چالش در بخش صادرات کالا از افغانستان است.
او همچنان نبود شفافیت در پروسه طی مراحل اسناد مربوط به اموال صادراتی در گمرکات و زمان‎گیر بودن این پروسه را از دیگر چالش‎ها در بخش صادرات در کشور عنوان کرد.
به گفته نادر نادری، این برای اولین‎بار است که اتشه‎های تجارتی افغانستان برای اعزام در دیگر کشورها، از راه رقابت آزاد انتخاب شده‎اند.
برای تصدی پست‎های‎ اتشه تجارتی افغانستان در دیگر کشورها، ۹۲۳ نفر درخواستی داده بودند که از این تعداد تنها ۲۰ نفر موفق به تصدی این پست‎ها شده‎اند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد