خبرهای داخلی

454
۹ دلو ۱۳۹۶
نویسنده: خلیل اسیر

رییس جمهور اندونیزیا وعده داد در بخش‎های مختلف با افغانستان همکاری می‎کند

رییس جمهور اندونیزیا که چاشت روز دوشنبه وارد کابل شد، در یک نشست خبری مشترک با محمداشرف غنی، همتای افغان خود، گفت که جاکارتا آماده است تا در بخش‎های مختلف با افغانستان همکاری کند.
جوکو ویدودو وعده سپرد که اندونیزیا، افغانستان را در بخش‎های تحکیم صلح در این کشور و انکشاف زیربناها و توسعه تجارت کمک خواهد کرد.
او همچنان گفت که جاکارتا آماده است تا برای محصلان افغان بورسیه تحصیلی اعطا کند.
در همین حال، محمداشرف غنی، رییس جمهور، اعلام کرد که اندونیزیا بهترین الگوی دموکراسی و رشد اقتصادی در کشورهای اسلامی و منطقه است.
غنی افزود که افغانستان می‎خواهد از تجارب اندونیزیا در عرصه صلح استفاده کند.
او گفت که افغانستان در حال حاضر در مبارزه شدید با افراط‎گرایی قرار دارد و انتظار دارد که علمای افغانستان و اندونیزیا در مبارزه با افراط‎گرایی به وحدت نظر برسند.
رییس جمهور غنی همچنان از کشورهای جهان خواست که با کشورهای حامی گروه‎های تروریستی در چهارچوب قوانین بین‎المللی رفتار کرده و آن‎ها را منزوی کنند.
غنی تصریح کرد که حملات اخیر گروه طالبان در ولایت‎های مختلف به دستور باداران خارجی این گروه صورت گرفته است.
او گفت که حامیان طالبان‎ در واکنش به فشارهای جهانی علیه شان، به این گروه دستور داده‎اند تا دست به کشتار مردم عام و ملکی بزنند.
اندونیزیا یک کشور پرجمعیت با اکثریت مسلمان است.
رییس جمهور این کشور در سفرش به پاکستان پیشنهاد کرده بود که میان علمای افغانستان، پاکستان و اندونیزیا، یک کمیته مشترک ایجاد شود.
او گفته بود که این کمیته باید به خاطر پایان جنگ و برقراری صلح در افغانستان کار کند.
جوکو ویدودو در سفر رسمی پنج روزه‎اش به کشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا، تا هنوز از کشورهای پاکستان، بنگله‎دیش و افغانستان دیدن کرده است.
قرار است در ادامه این سفر به هند و سریلانکا نیز برود.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد