خبرهای داخلی

306
۲ حوت ۱۳۹۶
نویسنده: خلیل اسیر

رییس جمهور از شورای عالی صلح خواست که موانع صلح را شناسایی کند

محمداشرف غنی، رییس جمهور، می‎گوید که صلح یک “ضرورت حیاتی” است و “ملت ما” برای تأمین صلح به اجماع کامل رسیده‎اند.
او که امروز در پایان “نشست مشورتی صلح” در کابل سخنرانی می‎کرد، علاوه کرد که باید به چهل سال خون‎ریزی، بحران و ناامیدی در کشور نقطه پایان گذاشته شود.
غنی گفت: “کسانی که فکر می‎کنند در بحران می‎توانند ماهی بگیرند، باید تجدید نظر کنند.”
رییس جمهور علاوه کرد که دولت در شرایط آزمون اراده و عزم خود در باره صلح قرار دارد و باید پاسخ خود به کشتار مردم توسط مخالفان مسلح را مشخص کند.
وی علاوه کرد که براساس ارشادات دین مبین اسلام، باید “جواب شر را با خوبی داد” و “صلح نسبت به جنگ افضل‎تر است.”
رییس جمهور با اشاره به این که دولت برای صلح، هم نیت دارد و هم اراده، تأکید کرد که افغانستان بدون اصلاحات عمیق در تمام بخش‎ها ممکن نیست به این مهم دست یابد.
او از شورای عالی صلح خواست که موانع صلح را تشخیص کند تا مالکیت افغان‎ها بر این پروسه حفظ شود؛ در غیر آن مالکیت این پروسه به دست طالبان و یا خارجی‎ها خواهد افتاد.
غنی با تأکید بر ادامه تلاش‎های صلح از اعضای این نشست خواست که هر کدام باید سفیر صلح در قریه خود باشد و به ذهنیت‎سازی در میان مردم ادامه دهد.
رییس جمهور غنی همچنان گفت که قرار است تا یک هفته دیگر دومین نشست پروسه کابل برگزار شود و دولت در این نشست، پیشنهاد صلح خود با طالبان را ارایه خواهد کرد.
قرار است در این نشست که نهم ماه حوت در کابل برگزار می‎شود، نمایندگان چندین سازمان بین‎المللی و کشورهای مختلف جهان شرکت کنند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد