خبرهای داخلی

213
۲۶ سنبله ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

رییس اجرائیه: بستن دفاتر کمیسیون انتخابات کمکی به تأمین شفافیت انتخابات نمی‌کند

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، می‎گوید که بستن دفاتر کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت‎ها، هیچ کمکی به تأمین شفافیت در انتخابات نخواهد کرد.
دو روز پیش اعضا و هواداران ائتلاف بزرگ ملی افغانستان در اعتراض به بی‎اعتنایی حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات نسبت به پیشنهادات این ائتلاف در پیوند به انتخابات، دروازه‎های دفاتر این کمیسیون را در چندین ولایت از جمله هرات، بلخ و کندهار بستند.
ائتلاف بزرگ ملی افغانستان پیشتر پیشنهاد کرده بود که برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه باید نظام انتخاباتی تغییر کند، رای‎دهندگان بیومتریک شوند و برای احزاب سیاسی اجازه نظارت از تمام مراحل پروسه انتخابات داده شود.
عبدالله عبدالله که امروز دوشنبه در نشست شورای وزیران صحبت می‎کرد، گفت که برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه از خواست‎های مهم مردم است و حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات نیز مصمم به برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه هستند.
وی با اشاره به اینکه بیومتریک رای‎دهندگان یکی از خواسته‎های مهم احزاب سیاسی است، تأیید کرد که بیومتریک رای‎دهندگان می‏تواند به تأمین شفافیت انتخابات کمک کند.
رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افزود که کارهایی در راستای “بیومتریک انتخابات” انجام شده است و اگر اختلافاتی در نحوه اجرای آن وجود دارد، باید در آینده درباره آن بحث شود.
عبدالله عبدالله تأکید کرد در شرایطی که همه تلاش دارند تا انتخابات به صورت شفاف و عادلانه برگزار شود، بستن دفاتر کمیسیون مستقل انتخابات، کاری درستی نیست و نمی‎تواند به تأمین شفافیت در انتخابات کمک کند.
براساس تقویم انتخاباتی، قرار است انتخابات پارلمانی در ۲۸ میزان امسال برگزار شود.
کمیسیون مستقل انتخابات روز گذشته اعلام کرد که بستن دفاتر این کمیسیون باعث تأخیر در برگزاری انتخابات خواهد شد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد