خبرهای داخلی

223
۱۵ حوت ۱۳۹۵
نویسنده: فخرالدین قاری‌زاده

رییس‌جمهور غنی: کشورهای همسایه نباید از ساخت بندهای آب در کشور نگران باشند

رییس‌جمهور محمد اشرف غنی، می‌گوید: “کشورهای همسایه نباید از ساخت بندهای آب در کشور نگران باشند و باید در این زمینه با افغانستان همکاری کنند.”
رییس‌جمهور اشرف غنی که صبح امروز در مراسم افتتاحیه چهارمین نشست ملی آب در ارگ ریاست‌جمهوری صحبت می‌کرد، افزود: “با مدیریت درست آب و مهار آن، آب‌های زیر زمینی تقویت می‌شوند و این موضوع به سود کشورهای منطقه می‌باشد.”
رییس‌جمهور کشور، علاوه کرد که، استفاده درست و علمی از منابع آبی می‌تواند همکاری‌های منطقه‌ای را توسعه داده و به ثبات دایمی برساند.
به گفته او، افغانستان، به دلیل موقعیت جغرافیایی، معادن و منابع آبی، چانس بزرگی برای رشد اقتصادی و رهایی از فقر دارد که باید این منابع درست استفاده و مدیریت شود.
او، تاکید کرد که، استفاده نادرست از این منابع سبب به وجود آمدن اختلاف و بی‌ثباتی در کشور شده و استفاده درست باعث ثبات دایمی در افغانستان و منطقه می‌گردد.
رییس‌‎جمهور اشرف غنی، تاکید کرد که، آب نقش کلیدی در زراعت دارد و باید افغانستان به یکی از کشورهای صادر کننده محصولات زراعتی تبدیل شود که به گفته او، در حال حاضر افغانستان این محصولات را وارد می‌کند که این موضوع  یک شرم ملی پنداشته می‌شود.
این در حالیست که؛ افغانستان منابع آبی زیاد دارد؛ اما بدلیل عدم مدیریت، نا امنی‌ها و نبود ظرفیت کافی در راستای اعمار بندهای آب، تا کنون به گونۀ درست از این منابع استفاده صورت نگرفته‌است و در حال حاضر حدود ۷۰ درصد آب‌های افغانستان به کشورهای همسایه، ایران و پاکستان سرازیر می‌گردد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد