اجتماعی

1732
۲۷ ثور ۱۳۹۶
نویسنده: سمیه ولی‌زاده

رژه سارقان مسلح در هرات

شماری از شهروندان هرات می‎گویند در شرایط فعلی، سرقت‎های مسلحانه در این ولایت، به یک امر عادی تبدیل شده و آرامش خاطر آن‎ها را به شدت مختل کرده است. طبق اظهارات شهروندان هرات، این روزها، هیچ چیزی و هیچ مکانی از دست‎برد سارقان مسلح در این ولایت مصوون نیست؛ دکان‎ها، خانه‎ها، وسایط نقلیه و حتا اسباب کار آن‎ها مورد سرقت قرار می‎گیرد. این سرقت‎ها، بعضاً، مرگ کسانی که اموال شان به سرقت می‎رود، را نیز در پی دارد.
کسانی که پول و دارایی شان توسط افراد مسلح به سرقت رفته است، پولیس را به کم‎کاری در جهت جلوگیری از واقعات سرقت متهم می‎کنند. علاوه بر آن، ادعای آن‎ها این است که بیشتر این سرقت‎ها در هماهنگی افراد مسلح سارق با پولیس انجام می‎شود.
این ادعاها، هفته گذشته، پس از آن بالا گرفت که شش فرد مسلح با یورش بر یک شرکت تجارتی، ۳۰۰ هزار افغانی از سرمایه این شرکت را با خود بردند. سارقان مسلح ضمن سرقت این مقدار پول، کارمندان شرکت مذکور را نیز لت و کوب کرده اند.
در پی این حادثه، بهاءالدین رحیمی، رییس اتحادیه صرافان هرات، در یک کنفرانس خبری، پولیس را به کم‎کاری در جهت مهار واقعات سرقت در این ولایت متهم کرد. او همچنان مدعی شد که پولیس در بعضی از واقعات سرقت شریک دزد است. به استدلال رحیمی، اگر چنین نباشد، واقعات سرقت‎های مسلحانه با گذشت هر روز باید سیر نزولی بیابد.
عتیق‎الله، شهروند هرات، نیز نسبت به افزایش واقعات سرقت در این ولایت نگران است. او به کلید گفت که سارقان مسلح، حدود ده روز پیش، یک عراده موترش را از مقابل دروازه منزلش سرقت کردند. عتیق‎الله با اسنادی که در دست داشت، در مقابل دروازه قومندانی امنیه هرات ایستاده بود و خواستار بازگردان موترش از نزد سارقان مسلح توسط پولیس بود. او گفت که افراد سارق، هنگام سرقت موترش، او را با یک میل تفنگچه تهدید به مرگ کردند و سپس موترش را با خود بردند. افزایش واقعات سرقت در هرات سبب نگرانی شورای ولایتی این ولایت نیز شده است. محمد مهدیحدید، رییس کمیته امنیتی شورای ولایتی هرات، با ابراز نگرانی در این مورد می‎گوید که میزان واقعات سرقت در هرات، امسال نسبت به سال گذشته، افزایش یافته است. به گفته او، بیشتر واقعات سرقت در هرات، توسط باندهای مافیایی انجام می‎شود که در درون پولیس و نهادهای دولتی نفوذ دارند. حدید تأکید داشت تا زمانی که پولیس و نهادهای دولتی با این باندها همکاری نکنند، آن‎ها قادر به ادامه فعالیت شان در هرات نخواهند بود.
با این حال، پولیس هرات، می‎پذیرد که واقعات سرقت در این ولایت چشم‎گیر است. عبدالاحد ولی‎زاده، سخنگوی پولیس هرات، به کلید گفت تنها در جریان دو هفته اخیر، شش واقعه سرقت در شهر هرات به وقوع پیوسته است. او گفت که پولیس برای مهار واقعات سرقت از هیچ تلاشی دریغ نورزیده و سعی می‎کند نگرانی مردم از این ناحیه را کاهش دهد. به گفته ولی‎زاده، در نتیجه تلاش‎های پولیس، در دو هفته گذشته، ۲۰ نفر به ظن سرقت‎های مختلف، از جمله سرقت وسایط نقلیه، بازداشت شده‎اند.
آگاهان امور معتقد هستند که بیکاری و فقر گسترده عوامل اصلی افزایش واقعات سرقت در هرات است. به گفته آن‎ها، ضعف پولیس و فساد در نهادهای دولتی، نیز بستر مساعدی را برای فعالیت باندهای بزرگ سارق فراهم کرده و به تعمیم این پدیده کمک کرده است. این آگاهان هشدار می‎دهند در صورتی که محرک‎ها و بسترهای اصلی این پدیده از بین برده نشود، سرقت به یک شغل روزمره برای افراد تبهکار تبدیل شده و آرامش جمعی به مخاطره خواهد افتاد. آن‎ها از نهادهای مسوول می‎خواهند با برخورد قاطع با افراد مخل نظم و امنیت در جامعه، آرامش خاطر مردم را تضمین و شرایط مساعد زندگی را برای آن‎ها فراهم کنند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد