خبرهای خارجی

428
۱۹ سنبله ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

روسیه بزرگ‌ترین مانور نظامی در تاریخ خود را فراد برگزار می‌کند

روسیه فردا سه‌شنبه بزرگ‎ترین مانور نظامی در تاریخ خود را برگزار خواهد کرد که شامل ۳۰۰ هزار نیرو و همچنین سربازان چینی می‌باشد؛ اقدامی که ناتو آن را به عنوان تمرینی برای یک درگیری بزرگ و وسیع، محکوم کرده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این استقرار یک هفته‌ای در کنار اردو‌های چین و مغولستان تحت عنوان “شرق – ۲۰۱۸” در بیستم سنبله در شرق سایبریا آغاز خواهد شد.
این مانور نظامی گسترده در شرایطی برگزار می‌شود که تنش‌ها میان مسکو و غرب به خاطر اتهامات مداخله روسیه در امور غرب و درگیری‌های کنونی در اوکراین و سوریه افزایش یافته است.
اردوی روسیه این نمایش قدرت را با مانورهای جنگی سال ۱۹۸۱ جماهیر شوروی مقایسه می‌کند که در آن بین ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار سرباز از کشورهای عضو پیمان ورشو در مانوری تحت عنوان “غرب – ۸۱” که بزرگ‎ترین مانور نظامی دوران جماهیر شوروی بود، شرکت داشتند.
اما سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، اعلام کرده است که این‌بار این مانور نسبت به مانور نظامی سال ۱۹۸۱ جماهیر شوروی نیز بزرگ‎تر است؛ به طوری که ۳۰۰ هزار سرباز، ۳۶ هزار وسیله نظامی، هزار فروند طیاره و ۸۰ کشتی جنگی در این مانور شرکت دارند.
اردوی روسیه در جریان این مانور از جدیدترین تجهیزات خود از جمله راکت‎های “اسکندر” که حامل کلاهک‌های اتومی است، تانک‌های تی – ۸ و تی – ۹۰ و جیت‌های سوخو ۳۴ و سوخوی ۳۵ پرده‎برداری می‌کند.
در دریا نیز کشتی‎های جنگی مجهز به راکت‎های “کالیبر” را که در سوریه استفاده شده است، مستقر خواهد کرد.
مانور نظامی قبلی روسیه در این منطقه تحت عنوان “شرق -۲۰۱۴” از نظر وسعت نصف مانور “شرق – ۲۰۱۸” بود و در آن ۱۵۵ هزار سرباز شرکت داشتند.
ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، قرار است پس از میزبانی از یک نشست اقتصادی در ولادی‌وستوک در مانور شرق – ۲۰۱۸ شرکت کند.
شی جین پینگ، رییس جمهور چین، یکی از مهمان اصلی این نشست اقتصادی خواهد بود.
تحلیل‎گران گفته‎اند که این مانور نظامی آمادگی برای یک جنگ جهانی در آینده است.
دیلان وایت، سخنگوی ائتلاف ناتو، گفته است که این مانور کاملاً با الگویی که ما مدتی است شاهد آن هستیم متناسب است.
به گفته وی، روسیه نسبت به گذشته تهاجمی‌تر شده و بودجه نظامی و دفاعی‌اش را افزایش داده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد