و سایر گزارش ها

267
۲۳ جوزا ۱۳۸۹

روز بین المللی مبارزه علیه کار کودکان


 

بيست و دوم جوزا مصادف است با روز بين المللي مبارزه با كار كودكان.

اين در حاليستكه كودكان افغان با مشكلات مختلفی در زندگي روزمره شان مواجه اند.

آنان يكي از آسيب پذيرترين قشر جامعه ما را تشكيل ميدهند.

بر پايه گزارشها، كودكان افغان از نظر زندگي، رفاه، تعليم و تربيت، صحت و امنيت  در شرايط نامطلوبي بسر مي برند و ضرورت مبرم است تا نهادهاي دولتي، موسسات حمايه كننده اطفال و خانواده ها به اين مسائل توجه جدي نموده و در جهت از ميان برداشتن اين مشكلات اقدامات جدي نمايند.

هر ساله تعداد زيادي از كودكان به دلايل مختلف از نعمت سواد محروم مي شوند و مورد خشونت قرار مي گيرند.

وضعیت بد اقتصادی بسیاری از خانواده ها، باعث شده تا کودکان به جای رفتن به مکتب، مسئولیت سنگین تامین معیشت خانواده ها را برعهده بگیرند.

مسئولان نهادهاي حقوق بشري مي گويند: نزدیک به پنج و نیم میلیون کودک افغان بنابر دلایل مختلف از رفتن به مکتب محروم اند.

نادر نادري سخنگوي كميسيون حقوق بشر افغانستان گفته است: تنها در کابل بيش از ۶۰ هزار كودك در سن رفتن به مکتب هستند، ولي به دلیل مشکلات امنیتی و اقتصادی از حق آموزش و پرورش محروم مي باشند.

آمنه افضلي وزير كار و امور اجتماعي نیز كودكان را از آسيب پذيرترين قشر جامعه خوانده معتقد است: هنوز هم كودكان در سرك ها مصروف كارهای سنگین هستند.

این درحالیستکه چندي قبل مسئولان در کمیسیون مستقل حقوق بشر در يك گزارش وضعيت کودکان در كشور را “نا امید کننده”خوانده بودند.

در اين گزارش گفته شده بود، برای از بین بردن تهدیدها در برابر کودکان كارگر، نیاز است تا تمامی نهادهای دولتی و غیردولتی در این عرصه با هم یکجا کار کنند.

همچنان کمیسیون حقوق بشر افغانستان انتقاد کرده گفته بود که قوانین موجود در افغانستان، نتوانسته آنگونه که لازم است از کودکان در عمل حمایت کند.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد