صدای آسیا

94
۱۷ جوزا ۱۳۹۳

رهبر جدید پرهیاهوی بزرگترین دموکراسی جهان


“نریندرا مودی”، چهره‏ پرهیاهو، ملی ‏گرا، اصلاح ‏گر اقتصاد و رهبر حزب “بهاراتیا جاناتا پارتی” یا “BJP”، مراسم تحلف را به صفت صدراعظم جدید هند به جا آورد.
“منیش ساینی”، یکی از هواخواهان “BJP”، جوانی است که چهار سال قبل از فاکولته حقوق فارغ شده ولی تا هنوز در جستجوی کار است، وی می‏گوید: “این را می‏دانم که حکومت جدید معجزه نمی ‏کند، ولی باور دارم که قادر خواهد شد سیستم تعلیمی و آموزشی را اصلاح نماید که در نتیجه آن، برای جوانان فرصت‏های شغلی فراهم شود.”
دو بر سه حصه جمعیت هند را که میزان بیکاری در آن به ۱۳ درصد می‏رسد، افراد زیر سن ۳۵ سال تشکیل می‏دهند.”منیش” می‏افزاید: “جوانان به حکومت گذشته نه گفت و پیام کلان انتخابات مذکور همین مسأله بود. حالا امیدواریم اوضاع تغییر نماید.”
حزب بهاراتیا جاناتا، یگانه حزب سیاسی است که در ۳۰ سال اخیر رأی اکثریت مطلق مردم، یعنی از ۵۴۵ چوکی پارلمان ۲۸۲ آن را به دست آورده است. “فیفیک شرما” تحلیل‏گر مسایل اقتصادی که خود نیز به خاطر آمدن تغییر و اصلاحات به نفع “BJP” رأی داده است، می‏گوید: “در ده سال اخیر در اثر موجودیت حکومت ضعیف و غیرمؤثر، پالیسی‏های موازی زیادی ساخته و پرداخته شد، اما عملی نشد. ولی اکنون با روی کار آمدن BJP اقتصاد متزلزل ما شگوفا خواهد شد.”
“نریندرا مودی” که از فن سخنرانی خوبی نیز برخوردار است، با سازمان‏دهی یک تیم تبلیغاتی عالی در رابطه با شگوفا ساختن اقتصاد هند و مبارزه با فساد موفقیت شایانی به دست آورد. هرچند حزب تحت رهبری این فرد ملی‏گرا، دارای گذشته بسیار تاریک، قضایای مملو از فساد و مدیریت غیرمؤثر بود، ولی شیوه حکومت‏داری حزب “کانگرس” و نارضایتی مردم، پیروزی درخشانی را نصیب آن کرد. “پریم شنکر شرما” ژورنالیست محلی، مردم را تشنه تغییر و اصلاحات دانسته و می‏گوید: “فساد رایج در سه سال گذشته زندگی مردم فقیر و بی‏بضاعت را به شدت متأثر ساخته و قیمت مواد اولیه را بسیار بالا برده است.”
با آن که صدراعظم جدید یک سیاستمدار تفرقه‏افگن و متعصب معرفی شده و گفته می‏شود که او در جلوگیری از شورش‏های سال ۲۰۰۲ میلادی که منجر به کشته شدن یک‏هزار تن و اکثرا مسلمانان شد، اقدام مؤثری نکرده است، باز هم پیروز میدان شد. اما داکتر “وی بهوتی بهوشان شرما”، یکی از طرفداران حزب کانگرس، می‏گوید: ” مودی به خاطری که یک هندوی ملی‏گرا است در انتخابات پیروز شد. وی تلاش زیاد نمود تا با دو قطبی ساختن مردم، حمایت و رأی هندوها را به دست آورد. از این که اکثریت هموطنان ما سکولار هستند و به مودی رأی داده‏اند، به زودی به یک رهبر شرور و تبهکار تبدیل خواهد شد.”
داکتر “بهوتی بهوشان شرما” که معتقد است با وجود همه این تلاش‏های نا‏مناسب باز هم وی رأی اکثریت قاطع ملت را با خود ندارد: “این حزب که ۳۱ درصد آرا را به خود اختصاص داده به این مفهوم است که ۶۹ درصد مردم از آن متنفر است.”
مودی در سطح بین‏المللی هم با موانعی روبه‏رو می‏باشد؛ زیرا بعد از شورش‏های ضد مسلمانان در هند، ایالات متحده امریکا از دادن ویزه به وی خودداری ورزید و انگلستان هم روابط خود را با وی قطع نمود. وی هرگز به خاطر وقوع این شورش‏ها، تلفاتی که در پی داشت و بسیاری از مسلمانان از خانه و کاشانه‏ خود بیجا شده و راهی کمپ‏ها گردیدند، اظهار تأثر و عذرخواهی نکرد. وی می‏افزاید: “به فکر من، اگر مودی قبول کند یا نکند، به نسبت این که یک هندوی متعصب است، قابلیت اداره و ادامه اوضاع صلح‏آمیز را نداشته و در واقعیت امر هندوهای متعصب را تحت کنترول خویش آورده نمی‏تواند.”
بعد از گذشت سالها از آن شورش‏ها، این سیاستمدار ماجراجو و جنجالی، بار دیگر به صفت یک عنصر فعال سیاسی عرض اندام نموده است. طرفداران وی هم مانند “گجندر شرما” با اظهار این که موصوف هرگز مرتکب خطایی نشده است، می‏افزاید: “وی بعد از مدت طولانی از اتهامات وارده رهایی یافت، مگر احزاب مخالف فرسنگ‏ها عقب ماندند.”
شاید مودی در نظرات مردم هند و خارجی‏ها، دو دستگی ایجاد کرده باشد، ولی موصوف به خاطر آوردن خوشبختی، سعادت و انکشاف به ایالت خود (گجرات)، مورد تقدیر واقع شده است. این دلیلی است که “راجیندر سینگ” دهقان، برایش رأی داده و در توجیه کار خود می‏گوید: “مودی قول داده است که برای ساکنین قریه‏ها فرصت‏های کاری ایجاد می‏کند، سطح اقتصاد قریه‏ها را بالا می‏برد، مردم می‏توانند با برخورداری از تعلیم و آموزش بهتر، خارج از ساحه زراعت نیز کار و اشتغال داشته باشند. امیدوار هستم که مودی وضعیت اقتصادی قریه را بهبود بخشیده و فرصت‏های کاری بیشتری را ایجاد نماید.”
نریندرا مودی، خود نیز سابقه‏ فقر و تنگ‏دستی دارد. وی در هنگام طفلی به روی سرک‏ها اشک می‏ر یخت، ولی امروز رهبر یکی از بزرگ‏ترین دموکراسی‏ های جهان است.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد