صحت

1168
۱۴ حوت ۱۳۹۵
نویسنده: محمد اسحق اکرمی

رهایی از چنگ بیماری در بامیان به معجزه می‎ماند


مردم بامیان از سطح پایین خدمات صحی و کمبود شفاخانه و کلینیک در این ولایت شاکی اند. به صورت مجموعی، ۱۰۶ مرکز صحی، به شمول یک شفاخانه ولایتی، سه شفاخانه ولسوالی و ده‎ها کلینیک، در این ولایت فعالیت دارد. بیشتر این مراکز صحی در مرکز بامیان ایجاد شده است. با این حال، مردم بامیان می‎گویند که سطح خدمات صحی در این مراکز بسیار پایین است. به گفته آن‎ها، بیشتر مراکز صحی این ولایت با کمبود داکتر، دوا و امکانات صحی مواجه می‎باشد.
عـارفه کاظمـی، یکــی از بـاشنـدگان ولسوالی ورس ولایت بامیان، می‎گوید: “کمبود مراکز صحی، یکی از مشکلات عمده خانم‎ها در این ولایت است، چون که بامیان یک ولایت کوهستانی است و راه‎های مواصلاتی آن دشوارگذر و خراب است. بنابراین، زنان مریض و حامله نمی‎توانند در زمان مناسب به مراکز صحی برسند.”
بامیان یکی از ولایت‎های امن در مرکز کشور است. با این وصف، پروژه‎های بازسازی در این ولایت کم‎تر تطبیق شده است. به همین دلیل، بیشتر کلینیک‎ها و مراکز صحی این ولایت هنوز فاقد ساختمان است؛ راه‎های منتهی به این مراکز خامه و رفت و آمد مردم به مراکز مذکور ساعت‎ها زمان می‎برد.
طبق ادعای شهروندان بامیان، در اکثریت مراکز صحی این ولایت، داکتران متخصص وجود ندارند و داکتران زن تنها در چند مرکز صحی محدود قابل مشاهده‎اند. به ادعای آن‎ها، مریضان این ولایت به امبولانس و دواهای لازم دسترسی ندارند، مراکز تشخیص خون نیز در کلینیک‎ها و شفاخانه‎های این ولایت بسیار محدود است و تشناب‎های معیاری نیز در این مراکز صحی موجود نیست. به دلیل این مشکلات، مریضان، به‎ویژه زنان و کودکان بیمار، هنگام مراجعه به مراکز صحی این ولایت با مشکلات متعددی روبه‎رو هستند.
شهروندان بامیانی مدعـی انـد کــه عــدم دسـتـرسی به موقع مریضان به مراکز صحی و همچنان سطح پایین خدمات صحی در این ولایت سبـب شده تا امراض عادی مثل بروسلوز، محــرقــه، سـرفه، سینه و بغــل، ســرماخـوردگــی و ریــزش آب بینی به امراض دیردوام و مقــاوم در میــان مـردم بـامیــان مبـدل شود. عبدالله بامیانی، یکی از باشندگان ولسوالی پنجاب ولایت بامیان، می‎گوید: “در جریان امسال بیشتر مرض برسلوز در بین مردم ولسوالی پنجاب شایع بود و در حدود ۱۸ درصد مردم این ولسوالی به مرض برسلوز گرفتار بودند.”
با این حال، شهروندان ولایت بامیان از حکومت می‎خواهند برای مراکز صحی این ولایت، داکتران متخصص بیشتری استخدام کند، برای این مراکز امبولانس تهیه و در اختیار مریضان قرار دهد و همچنان مراکز صحی جدیدی در این ولایت تأسیس کند.
از سویی هم، مسوولان ریاست صحت عامه ولایت بامیان، بعضی از این مشکلات را می‎پذیرند و می‎گویند که این مشکلات را با وزارت صحت عامه در میان گذاشته‎اند. وفی‎الله کاموی، سرپرست ریاست صحت عامه ولایت بامیان، به کلید گفت: “ادویه و امبولانس در مراکز صحی بامیان کم است، که این مشکل را با وزارت صحت عامه در میان گذاشته‎ایم و به زودی این مشکل حل خواهد شد.”
کاموی اما افزود که ریاست صحت عامه بامیان در ده سال گذشته در بخش صحی در این ولایت دست‎آوردهای چشم‎گیری داشته است. به ادعای او، ایجاد مراکز صحی معیاری، دسترسی بیشتر مردم به خدمات صحی، دسترسی آنها به آب صحی و ارتقای سطح آگاهی مردم در بخش حفظ‎الصحه از عمده‎ترین دست‎آوردهای این ریاست در ده سال گذشته است. کاموی همچنان ادعاهایی را رد کرد که گویا برخورد داکتران شفاخانه ولایتی بامیان با مریضان مناسب نیست و در بیشتر موارد میان افراد غنی و فقیر تبعیض قایل می‎شوند. او گفت به علت آن که میزان مراجعه مریضان در این شفانه بیشتر از ظرفیت آن است، به همین خاطر بعضی‎ها تصور می‎کنند که داکتران در پذیرش آن‎ها تبعیض روا می‎دارند.
در بامیان یک شفانه ولایتی وجود دارد که روزانه ده‎ها مریض جهت تداوی به این مرکز صحی مراجعه می‎کنند. با این حال، باشندگان بامیانی از حکومت می‎خواهند که این شفاخانه را از سطح ولایتی به سطح حوزوی ارتقا دهد تا دسترسی مریضان سایر ولایت‎های زون مرکزی به خدمات صحی در این شفاخانه آسان‎تر شود.
در پایان قابل یادآوری است که خدمات صحی در ولسوالی‎های پنجاب و ورس بامیان توسط موسسه “موف” و خدمات صحی در ولسوالی‎های سیغان، کهمرد و شیبر این ولایت توسط موسسه “باران” ارایه می‎شود. به همین شکل، موسسه “اکیدن”، مسوولیت عرضه خدمات صحی در مرکز بامیان، به شمول شفاخانه ولایتی، را به عهده دارد.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد