اجتماعی

87
۱۴ ثور ۱۳۹۰
نویسنده:

رنج مهاجران افغان در پاکستان

پاکستان میزبان حدود ۳ ملیون افغان است، اکنون حکومت این کشور پس از سه دهه میزبانی، در صدد اخذ امتیاز و تسهیلات کاری کسانی برآمده است که قبلاً برای شان اعطا گردیده است.

شهاب الرحمن گزارش زیر را در مورد تاثیرات این تصمیم روی متعلمان و فعالیت‌های کاری تاجران افغان از شهر پشاور فرستاده است.

دوست محمد متعلم یکی از  مکاتب افغانی است، وی که قبلا در یک مکتب پاکستانی مشغول خواندن دروس خویش بود، نتایج عالی به دست می آورد. مگر بعد از پایان سال دهم تحصیلی، برایش گفته شد که بدون داشتن کارت هویت پاکستانی نمی‌تواند به تحصیلات خود در این مکتب ادامه دهد.

“دوست محمد” اکنون در یکی از مکاتب افغانی درس می‎خواند. وی مجبور گردیده تا به فراگیری زبان‎های پشتو و دری نیز بپردازد. این شاگرد می‎گوید: ” برای من دانستن مضامین مکاتب افغانی مشکل است. بسیاری از شاگردان افغان از ادامه تحصیل در مکاتب پاکستانی منع گردیده و به مکاتب افغانی که از لحاظ کیفی در سطح خیلی پایینی قرار دارند، شامل گردیده اند.”

وی، از دو کشور می خواهد توافق کنند تا تسهیلات لازم برای دانش آموزان افغان در پاکستان فراهم گردد. دوست محمد گفت:” پدرم آرزو دارد تحصیلات من در مکاتب داخل پاکستان که سویه تحصیلی آن به مراتب بهتر از افغانستان است، تکمیل گردد. از نظر من موانع فعلی ایجاد شده در راستای پیشبرد تحصیلات ما در پاکستان، می‎تواند برای آینده افغانستان خیلی مضر باشد.”

اما در خارج از محوطهء مکتب، گلاب خان که مشغول تکسی رانی است در زمینه چنین لب به سخن گشود:”من تحصیلات خود را در یکی از مکاتب پاکستانی پیش می بردم، بعداً به مکتبی که توسط افغان‎ها اداره می شد تبدیل شدم، ولی متاسفانه سویهء تحصیلی این مکتب به اندازهء پایین بود که مجبور شدم آن را ترک نمایم.”

میر آغا، یکی از  استادادان لیسهء عالی التقوا در پشاور نیز خالی از گله و شکایت نیست، وی می‎گوید: “مکاتب افغانی در پشاور آزاد نیستند. این مکاتب از حکومت پول دریافت نمی کنند. متعلمین باید خود برای پیشبرد تحصیلات شان پول پرداخت کنند،  حتی در ختم تحصیل آن ها مجبور هستند اسناد و مدارک تحصیلی شان را به منظور تصدیق به وزارت خارجهء پاکستان و قنسولگری افغانستان راجع نمایند.”

گفتنی است که تجارت پیشه گان مهاجر نیز در پهلوی متعلمان افغان به اقتصاد پاکستان کمک می کنند، مگر اخیراً ادارهء جمع آوری مالیات فدرال این کشور از آن‎ها خواهان پرداخت مالیه شده است. این اداره ۵۰۰,۰۰۰ تن از تاجران افغان را شناسایی کرده و مصمم است تا از این تاجران مالیه بگیرند.

عثمان بیلور، رئیس ادارهء تجارت خیبر پشتونخواه معتقد است:” افغان‎ها امتیاز مهاجر را نداشته و در جمله اتباع خارجی به شمار می روند.”

وی ادامه داد:” افغان‎ها از تجارت شان در پاکستان ملیون‎ها دالر سود می‎برند، ولی مالیه نمی پردازند، با وجود اینکه صدها هزار افغان در پاکستان مالکان رستورانت‎ها، هوتل‎ها  و سایر فعالیت‎های درآمدزا هستند، هنوز از وضعیت پناهندگی مستفید می‎شوند.”

به نظر عثمان بیلور، این بهترین فرصتی است که افغان‎های تجارت پیشه تحت قانون مالیه قرار گیرند. ولی تاجران افغان با این نظر موافق نیستند.

صنعت قالین بافی در حال حاضر، بزرگترین مصروفیت کاری افغان‎های مقیم پاکستان است. چنانچه عبدالرحمن معاون اتحادیه قالین بافان مهاجران افغان در پاکستان ادعا دارد که تاجران افغان به صورت غیر مستقیم مالیات زیادی می‎پردازند.

معاون اتحادیه قالین بافان مهاجران افغان در پاکستان در این مورد گفت:”ما قالین خود را از طریق تاجران پاکستانی صادر می کنیم که آن‎ها مالیه می پردازند. ما همچنان به این کشور کمک می کنیم تا پول خارجی به دست آورد. در حال حاضر هشتاد درصد تاجران قالین افغان به افغانستان برگشت نموده اند.”

وی تصریح می کند:” اگر حکومت پاکستان ما را تحت فشار پرداخت مالیه قرار دهد، به کشور خود باز می گردیم.”

به نظر وی، قالین یکی از اقلام بسیار عالی صادراتی از طریق خاک این کشور است و با توجه به این واقعیت، حکومت باید امنیت آنان را تامین و تسهیلات لازم کاری را برای شان  فراهم نماید.

ظریف خان، مهاجری است که سال‎ها در صنعت قالین در پاکستان کار کرده است اما او پس از آن که دولت پاکستان تصمیم گرفت تا از تاجران مهاجر مالیه بگیرد،  کارش را در این کشور ترک کرده و به جای پرداخت مالیه ترجیح داده است که به کشورش برگردد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد