خبرهای داخلی

361
۲۰ سرطان ۱۳۹۸
نویسنده: خیرالدین رحمانی

رشد بی رویه جمعیت در کشورمسئولین را نگران ساخته است


مسئولان وزارت اقتصاد از رشد بی رویه نفوس در افغانستان ابراز نگرانی نموده و می افزایند که اگر رشد جمعیت متناسب با رشد اقتصادی در کشور نباشد سبب چالش های مصونیت غذایی، گسترش فقر، کمبود آب آشامیدنی، آلودگی هوا و محیط زیست، عدم آموزش درست و بیکاری  خواهد شد.

مصطفی مستور وزیر اقتصاد امروز (پنجشنبه، ۲۰ سرطان) در کنفرانسی که به مناسبت روز جهانی جمعیت برگزار شده بود، افزود که رشد جمعیت در همه کشور ها با تناسب به رشد اقتصادی آن صورت می گیرد و این وزارت در هماهنگی با وزارت صحت عامه، اداره‌ی مرکزی احصائیه و معلومات و اداره‌ی جمعیت سازمان ملل متحد روی یک پالیسی کار می‌کند تا توازن منطقی میان رشد نفوس و رشد اقتصادی در کشور به میان آید.

وزیر اقتصاد هم چنان از همه ادارات دولتی، نهاد های جامعه مدنی و مردم خواست تا در مدیریت رشد نفوس در کشور توجه جدی نمایند.

در عین حال احمد جاوید رسولی، رییس عمومی اداره ملی احصائیه و معلومات گفت، مجموع جمعیت کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی، به حدود ۳۲٫۲  میلیون نفر می‌رسد که از جمله، حدود ۱۵٫۸ میلیون آن مردان و حدود ۱۶٫۴ میلیون تن آن را زنان تشکیل می‌دهند.

یازدهم جولای مصادف است به روز جهانی جمعیت، که  این روز از سال ۱۹۹۰ به این طرف، در اکثر کشورهای جهان گرامی‌ داشته می‌شود.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد