سیاسی

88
۸ سرطان ۱۳۸۹

رد گزارش ملاقات حامد کرزی با حقانی


 

پیش از این برخی منابع از گفتگوی محرمانه حامد کرزی با سراج الدین حقانی از قوماندان مشهور شبکه جلال الدین حقانی (متحد گروه طالبان) خبر داده بودند.

به گفته این منابع که نخواستند نام شان فاش شود، این دیدار پنجشنبه هفته گذشته با میانجگری مقامات ارشد نظامیان پاکستانی از جمله شجاع پاچا رییس آی اس آی و اشفاق کیانی لوی درستیز اردوی پاکستان انجام شده است.

ولی دولت افغانستان گزارشهای منتشر شده مبنی بر دیدار ریس جمهور کرزی با مقامات بلند پایه نظامیان پاکستانی و سراج الدین حقانی را رد کرد.

وحید عمر سخنگوی رییس جمهور در یک نشست خبری این گزارشها را تعجب آور و  مایه نگرانی حکومت افغانستان خواند.

در این حال برخی آگاهان امور سیاسی میگویند، پاکستان قصد دارد کرزی را متقاعد سازد که در حکومت آینده افغانستان برای گروه حقانی نیز سهمی در نظر گیرد.

سراج الدین حقانی فرزند جلال الدین حقانی یکی از چهره های شناخته شده مخالفین مسلح دولت افغانستان است که به گفته تحلیلگران سیاسی رابطه نزدیک با شبکه القاعده و سازمان استخبارات پاکستان ( ای اس آی ) دارد و اغلب حملات پیچیده و انتحاری از سوی این گروه در افغانستان انجام می شود.

تحلیلگران امور سیاسی کشور به این باورند، آی اِس آی پاکستان که یکی از بازیگران اصلی مسایل افغانستان و منطقه است در پی دستیابی جایگاه قوی و استراتیژیک در امور افغانستان است .

با این وجود احمد سعیدی از  آگاهان امور سیاسی کشور معتقد است، دیداری بین حقانی و اقای کرزی صورت گرفته و این مذاکرات و تمایل کرزی به پاکستان، در پی بی اعتماد شدن  رییس جمهور بر موفقیت غربی ها در حل مسایل افغانستان  انجام می شود.

وی گفت، شرکت شبکه حقانی در دولت افغانستان به نحوی به سفارش عربستان صورت گرفته و به منافع پاکستانی ها به خصوص استخبارات پاکستان تمام می شود.

به گفته سعیدی با پیوستن شبکه حقانی در سیاست افغانستان ممکن است در حملات انتحاری و انفجارات کاهشی رونما گردد ولی هیچ مذاکره غیر شفاف و پنهانی نمیتواند به نفع مردم افغانستان تمام شود.

خالد پشتون نماینده مردم قندهار در ولسی جرگه نیز به این باور است، دولت افغانستان برای رسیدن به مذاکره رو در رو با گروه طالبان و شبکه جلال الدین حقانی باید با سران پاکستان وراد مذاکره و گفتگو شود .

به گفته پشتون کلید اصلی حل مسایل افغانستان نزد پاکستان است.

گل پادشاه مجیدی نماینده مردم پکتیا در ولسی جرگه نیز با تایید برخی نظریات پشتون میگوید پاکستان در تلاش برای کسب امتیازات در پی این وساطت است.

با این وجود فرید حمیدی یکی از اعضای کمیسیون حقوق بشر افغانستان ضمن حمایت از گفتگو و مذاکره برای رسیدن به صلح میگوید، راه رسیدن به صلح و مذاکره باید واضح و مشخص بوده و ارزش هایی مانند قانون اساسی، تامین عدالت و خواست قربانیان جنگ در محور توجه قرار داشته باشد.

این در حالیست که لئون پانتا، رییس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سی آی اِی) گفته است، جنگ در افغانستان از آنچه انتظار می رفته “دشوارتر و طولانی مدت تر” بوده است.

او در سخنان خود در شبکه ای بی سی آمریکا تاکید کرده که با خروج نظامیان خارجی از افغانستان آیا افغانها حاضر به قبول مسئولیت” برای مقابله با نیروهای ستیزه جو هستند یا نه؟

اظهارات پانتا چند روز پس از آن عنوان می شود که جنرال دیوید پترویوس، به دنبال کنار گذاشته شدن جنرال استنلی مک کریستال، قوماندانی نیروهای امریکا و ناتو در افغانستان را برعهده گرفته است.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد