خبرهای داخلی

814
۲۵ جدی ۱۳۹۶
نویسنده: الیاس ابدالی

رئیس جمهور: بدون حمایت مالی امریکا نیروهای امنیتی شش ماه دوام نمی‌آورند

رئیس جمهور غنی می‌گوید که دولت افغانستان قادر نیست که بدون حمایت مالی امریکا نیروهای امنیتی را تا شش ماه تمویل کند.

آقای غنی این موضوع را در مصاحبه با برنامه «۶۰ دقیقه» سی‌بی‌اس نیوز بیان کرده است.

رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش که مردم به این نظر هستند اگر امریکا افغانستان را ترک کند، حکومت افغانستان در سه روز از هم می‌پاشد؟، گفت:” از نگاه منابع، بلی آنها کاملا بجا و بر حق هستند. ما قادر نخواهیم بود که نیرو های امنیتی خود را بدون کمک ایالات متحده امریکا و ظرفیت‌های این کشور برای شش ما تمویل کنیم.”

رئیس جمهور در بخشی از صحبت‌هایش تایید می کند که نیروهای امنیتی کشور به گونه بی سابقه از بین می‌روند و این روند به گفته او، ” تا زمانی که افغانستان امن شود، ادامه خواهد داشت.”

آقای غنی اما با تاکید بر اینکه «ما نیاز نداریم تا دیگران برای ما بجنگند»، افزود که حتا اگر نسل‌ها طول بکشد، افغان‌ها برای تامین امنیت کشور تلاش خواهند کرد.

امریکا ۹۰ درصد از بودجه دفاعی افغانستان را تامین می‌کند که سالانه بالاتر از چهار میلیارد دالر می‌شود. این کشور همچنان تاکنون حدود ۳۰ میلیارد دالر در بخش بازسازی افغانستان به مصرف رسانده است.

این در حالیست که نیکی هیلی نماینده دایمی ایالات متحده امریکا در سازمان ملل متحد در سفرش به افغانستان گفت که ایالات متحدۀ امریکا با مردم افغانستان کار می‌کند و ما می‌خواهیم اصلاحات و انکشاف واقعی را در این کشور مشاهده کنیم، تا از همکاری‌های خویش اطمینان حاصل نمائیم.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد