خبرهای داخلی

488
۱۲ قوس ۱۳۹۶
نویسنده: الیاس ابدالی

رئیس جمهور از زنان معذرت خواست

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور در پی واکنش‌های گسترده به سخنان دیروزش از زنان معذرت‌خواهی کرد.

رئیس جمهور دیروز در مراسم انتقال مسوولیت نیروهای سرحدی به وزارت دفاع ملی گفت، هر کسی که ادعا می‌کند که یک مقام افغان با داعش است، بیاید و ثابت کند؛ در غیر آن “چادر بپوشد.”

این اظهارات رئیس جمهور، موجی از انتقادات زنان و مدافعان حقوق زنان را به همراه داشته است. شماری این اظهارات رئیس جمهور را برای زنان توهین‌آمیز تلقی کرده اند.

بااین حال، ارگ ریاست جمهوری با نشر اطلاعیه‌ای گفته است که “اشاره به کلمه چادر در صحبت روز گذشته با استفاده از تعابیر رایج محلی بوده و به هیچ وجه به قصد اهانت به مقام شامخ زنان کشور نبوده و نیست.”

اطلاعیه می‌افزاید که با این‌هم، “اگر احساسات زنان کشور از آن تعبیر متاثر شده باشد، رئیس جمهور از آنان معذرت می‌خواهد.

در کنار این ارگ ریاست جمهوری تاکید دارد که شماری از افراد با سوء تعبير از صحبت‌های روز شنبه رئیس‌جمهور در صدد مغشوش نمودن افكار عامه هستند.

در اعلامیه آمده است:” رئیس‌ جمهور غنی از حامیان حقوق‌ زنان بوده و در راستای حفظ و تقویت جایگاه شان همواره تلاش نموده و اقدامات عملی بی‌نظیر را در سه سال گذشته در این عرصه انجام داده است. احترام رئیس ‌جمهور به زنان به عنوان معماران اصلی جامعه ناشی از باور وی به نقش موثر و کلیدی آنها در ساختن یک جامعه انسانی عاری از خشونت، الهام گرفته از آموزه‌های دینی و فرهنگی کشور می‌باشد.”

برخی ها در شبکه های اجتماعی در اعتراض به سخنان رئیس جمهور نگاشته اند که رئیس جمهور نمونه ای از ترویج دهندگان پدیده مردسالاری، توهین و خشونت علیه زنان در جامعه است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد