اقتصاد

۱۵ قوس ۱۳۹۶
نویسنده: شایق قاسمی

رئیس‌جمهور: فصل تازه‌ای از روابط با ازبکستان آغاز شده‌است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور خطاب به تجار افغانستان و ازبکستان در این کشور اعلام کرد که فصل تازه‌ای از روابط با ازبکستان آغاز شده‌است

در خبرنامه ارگ آمده که رئیس جمهور غنی و هیات‌ همراه او، دیشب در ضیافت رسمی که از سوی عبدالله آریپوف صدراعظم ازبکستان در قصر ریاست‌جمهوری این کشور تدارک یافته‌بود، اشتراک کردند.

دراین ضیافت که شماری از سرمایه‌گذاران و تجار افغانستان و ازبکستان نیز حضورداشتند، رئیس‌جمهورغنی در صحبتی خطاب به تاجران دوکشور گفت: این سفر  فصل تازۀ‌ای از روابط و همکاری‌ها را به‌ویژه در عرصه اقتصادی و تجاری بنیاد گذاشت.

وی افزود که افغانستان و ازبکستان دو کشور همکار و متحد دوام‌دار در آسیای میانه خواهندبود و ازبکستان یکی از شرکای عمدۀ ما محسوب می‌شود.

رئیس‌جمهور گفت:” روی چندین  پروژۀ که امروز موافقه شده‌است، یکی آن انتقال انرژی برق است که با تطبیق آن ۱۲ ولایت افغانستان از نور برق مستفید خواهند شد و انرژی قابل اطمینان را برای سرمایه‌گذاری فراهم می‌سازد.”

او با اشاره به اهمیت ترانزیت میان دو کشور تصریح کرد که تفاهم روی تطبیق پروژۀ خط آهن مزار شریف – هرات می‌تواند زمینۀ صادرات و اتصال منطقه‌ای را فراهم سازد.

وی افزود که این یکی از پروژه‌های بزرگ ترانزیتی برای منطقه به حساب می‌آید که دو کشور روی تمویل و تطبیق آن با جدیت کار می‌کنند.

رئیس‌جمهور کشور بر تسریع روند سرمایه‌گذاری‌های مشترک تأکید کرده گفت که سکتور خصوصی شریک عمدۀ ماست و این می‌تواند در رسیدن به رفاه دو کشور، گام‌های بزرگی را بردارد.

وی همچنان گفت که خریداری‌ها از طریق دولت به دولت انجام می‌باید و زمینه‌های سرمایه‌گذاری برای سکتور خصوصی فراهم می‌شود.

 

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد