کریکت

482
۲۱ حمل ۱۳۹۰
نویسنده:

دپلوماسی کرکت؛ میانجی هند و پاکستان

برگزاری رقابت‏های هیجان بر انگیز میان تیم های ملی کرکت هند و پاکستان در مرحلۀ نیمه نهایی جام جهانی کرکت، نقطۀ عطفی در زندگی عادی و راوبط سیاسی مردم این شبه قاره  به حساب می‏آید.

بدگمانی میان دو کشوری که سه بار باهم جنگیده اند سبب شده است تا اخذ ویزه برای مردم دو کشور دشوار گردد. به رغم این وجود این شرایط دشوار برای صدور ویزه، حکومت هند مجوز صدور ویزه و تکت را برای ۵۰۰۰ پاکستانی علاقمند تماشای مستقیم مسابقه مرحلهء نیمه نهایی داده و رضا گیلانی صدراعضم پاکستان نیز با “من موهن سینگ” همتای هندی خود از ( VIP ) جایگاه مخصوص شخصیت های بلند پایه این مسابقۀ تاریخی را تماشا کردند.

هند در مسابقه پیروز شد ولی امیدواری های وجود دارد که این مسابقه  در بهبود روابط دو کشور، حسن تفاهم و همجواری تاثیرات مثبت داشته باشد.

دوست داران و شیفته گان بازی کرکت در هند با برگزاری مراسم رقص و پاکوبی، پیروزی کشور شان را در “جام جهانی کرکت” تجلیل نمودند. چنان چه سنگیتا بهارگف، یک تن از دوست داران سرسخت ورزش کرکت در زمینه چنین گفت: “این مسابقه واقعاً از جذابیت و اهمیت فوق العاده ای برخوردار بود، من از نتیجه و مورال کرکت بازان راضی هستم. این اتفاق ورزشی نه تنها دو ملت همسایه را یک جا نمود بلکه سبب دیدار و از سر گیری گفتگو ها میان سران دو کشور گردید.”

پس از آن که مردان مسلح در سال ۲۰۰۹ به روی بازیکنان تیم ملی کرکت سریلانکا در شهر لاهور پاکستان آتش گشودند و به اعضای این تیم حمله نمودند تا کنون هیچ مسابقهء کرکت در سطح بین المللی در پاکستان  برگزار نشده است. این رویداد، در حقیقت یک رقابت با مفاهیم سیاسی بود. بعد از انجام حملات شهر بمبئی در سال ۲۰۰۸ که هند دست ملیشه های پاکستانی را در آن دخیل می داند، این کشور حتی حاضر نبود با تیم هند داخل میدان مسابقه گردد.

مانی شنکر ایار، وزیر پیشین سپورت هند، در زمینه اظهار خوشبینی نموده می‏گوید: ” این رویداد فرصت طلایی در روابط هند و پاکستان شمرده می شود، دو کشور همسایه باید در صدد ایجاد حسن تفاهم و اعتماد متقابله برآیند.  این چیزی است که  دست آورد موفقیت آمیزی به دنبال خواهد داشت. من به تضمین گفته می توانم که عدم مذاکره و گفتگو با پاکستان نمی تواند پیامد های خوبی داشته باشد.”

در صبح روز تدویر این مسابقه، نشست مهمی میان معاونان وزارت های داخلهء هردو کشور برگزار گردید. در این نشست ها دو کشور رسماً در بارۀ از سرگیری تحقیقات پیرامون حملات بمبئی بحث کردند و توافق نمودند که دوسیۀ این حملات مرگبار پی گیری شود.  پس از حملات شهر بمبئی در سال ۲۰۰۸ ( که  منجر به کشته شدن ۱۷۴ نفر گردید) فعالیت های صلح آمیز میان دو کشور متوقف گردیده بود.

چنان چه چوهدری قمر الزمان، معین وزارت داخلهء پاکستان که ریاست هیئت پاکستانی را در مذاکرات به عهده دارد می‏گوید: “برای من، بردن پیام دوستی و  صلح به پاکستان، در اولویت قرار دارد.” از جانب دیگر قرار است وزیر خارجه پاکستان در ماه جولای به مقصد بازنگری جریان مذاکرات صلح میان دو کشوراز هند دیدن نماید.

اما عمران خان، کپتان پیشین تیم ملی کرکت پاکستان، در زمینه نظر محتاطانه تری داشته و نظر خویش را در مورد چنین اظهار نمود: ” اگر کرکت می تواند سبب نزدیکی دو کشور گردد، پس یک میانجی خیلی عالی است. ولی هرگاه ما خواهان سعادت در این شبه قاره باشیم، باید  به منظور حل اختلافات سیاسی  میان دو کشور تلاش ورزیم. اگر فکر کنیم که  برگزاری مسابقه کرکت از عهدۀ چنین کاری برآید، این امر غیر ممکن است.”

کشور پاکستان از سال ۱۹۴۷ بدین سو تاکنون سه مرتبه با هند جنگیده  و روابط حل ناشدۀ آن‏ها از عوامل  بسیاری از مشکلات در جنوب  آسیا به شمار می آید  ولی مسابقۀ کنونی در مرحلۀ نیمه نهایی، برای هر دو کشور این فرصت را فراهم نموده است تا در بارۀ برخی از مشترکات باهم فکر نمایند.

گفتنی است، مسابقه نهایی برای گرفتن مقام قهرمانی مسابقات جام جهانی کرکت ۲۰۱۱، به تاریخ ۱۳ حمل میان کشور های هند و سریلانکا برگزار شد و با پیروزی ۲۹ رنزی تیم هند، خاتمه یافت.

گفتنی است که در بازی نیمه نهایی روز ۳۰ مارچ، بازیکنان پاکستانی ناموفق بوده و به رقیبشان هند اجازه دادند تا به عنوان حریف سریلانکا در دیدار پایانی جام جهانی داخل میدان شده و در نهایت با شکست این کشور با اختلاف ۲۹ رنز در مسابقه نهایی قهرمان جام جهانی کرکت ۲۰۱۱ شناخته شدند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد