سیاسی

94
۶ سرطان ۱۳۸۹

دو مقام بلند پایه نظامی پاکستان در کابل


 

یک روزنامه غربی از ورود دو مقام بلند پایه نظامی پاکستان به کابل خبر داده که گفته میشود هدف از سفر آنان گفتگو با مقامات افغان در خصوص مذاکره دولت افغانستان با شبکه جلال الدین حقانی ( از مخالفان مسلح دولت) بوده است.

روزنامه نیوریاک تامیز نوشته است، شجاع پادشا ریيس استخبارات ( ای اس ای) پاكستان همراه با اشفاق کیانی لوی درستیز اردوی پاکستان وارد کابل شده و قرار است با رییس جمهور و برخی مقامات دیگر دولت افغانستان در خصوص چگونگی مذاکره دولت افغانستان با شبکه جلال الدین حقانی گفتگو کنند.

این در حالیستکه چندی قبل یک پوهنتون اقتصاد بریتانیا در گزارشی آی ی اس آی پاکستان را در حمایت مالی و نظامی از طالبان مسلح که در حال جنگ با نیروهای خارجی و دولت افغانستان هستند متهم کرده بود.

در آن گزارش آمده بود که نماینده هایی از آی اس آی پاکستان در شورای کویته حضور داشته و عملا طالبان را رهبری میکنند.

با این وجود مقامات ریاست جمهوری کشور در مورد چگونگی سفر این دو مقام بلند پایه نظامی پاکستان اظهار نظری نکرده اند ولی شماری تحلیلگران سیاسی و منطقه ای میگویند، دولت پاكستان مي خواهد ریيس جمهورکرزی را به اين معتقد سازد كه در انتظار پیروزی استراتیژی غربی ها در افغانستان نباشد.

عبد الرشيد وزيري معاون مركز مطالعات منطقه ای كشور مي گويد، شبكه حقاني يكي از شبكه هاي مخالف دولت افغانستان است كه مستقيما با القاعده در تماس بوده و هميشه از سوي دولت پاكستان مورد حمايت قرار گرفته است.

به گفته وی دولت پاکستان از روابط نزديك افغانستان وهند در هراس است.

در حالي از سفر ریيس استخبارات پاكستان به افغانستان خبر داده مي شود كه مذاكره با گروه هاي مخالف دولت يكي از مواد مهم قطعنامه جرگه ملي مشورتي صلح که به ابتکار رییس جمهور کرزی برگزار گردیده بود می باشد.

به دنبال این جرگه  شخص ریيس جمهور از ايجاد شوراي عالي صلح به منظور مذاكره با مخالفين مسلح دولت نیز خبرداد.

فاروق وردك مسئول برگزاري جرگه صلح نیز گفته است، دولت افغانستان با توجه به اهمیت صلح برای رسیدن به مذاکره و ایجاد ثبات در افغانستان از راه های قانونی و مشروع ، از هیچ نوع تلاشی دریغ نخواهد کرد.

در همین حال آزيتا رفعت نماينده مردم در ولسي جرگه به اين باور است، سازمان استخباراتي پاكستان هميشه ايجادگر بحران در افغانستان بوده و از هر راهي براي ضعيف ساختن حكومت افغانستان استفاده کرده است.

وي مي معتقد است: دولت افغانستان براي مذاكره با مخالفين رضايت نه بلكه همكاري دولت پاكستان را مي خواهد.

این در حالیست که با وجود اظهارات مکرر مقامات غربی در خصوص حمایت آی اس آی پاکستان از طالبان مسلح، هیچ گونه واکنش و یا اعتراض جدی از سوی دولت افغانستان و یا جامعه جهانی صورت نگرفته است.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد