همسایه های افغانستان

88
۹ حمل ۱۳۸۹

دور جديد مذاكرات میان هند و پاكستان


کلید * نهم حمل ۱۳۸۹

معاهده دو جانبه “سند طاس ” ميان هند و پاكستان با وساطت بانك جهاني در سال ‪ ۱۹۶۰‬ميلادي براي استفاده مشترك از آب درياي ايندوس بعد از آن به امضا رسيد كه تغيير وضع آب و هوا، كاهش ميزان بارش برف و همچنين كم شدن يخچال‌هاي طبيعي در رشته كوه هاي هيماليا سبب كم شدن آب رودخانه‌ ايندوس در كشمير شد و مشكلاتي را در روابط ميان هند و پاكستان بوجود آورد.

به دنبال آن پاكستان اقدام هند در ساخت دو سد در كشمير تحت نفوذ هند را نقض پيمان سند طاس مي‌داند و مدعيست ساخت اين سدها باعث كمبود سي درصدي ميزان آب ورودي به پاكستان شده و بر زراعت در كشمير تحت كنترول پاكستان و ايالت پنجاب تاثير منفي داشته است.

با این حال يكصد و چهارمين دور از مذاكرات پيمان تقسيم منابع آبي درياي ايندوس به نام “سند طاس” بين مقام‌هاي هند و پاكستان  در لاهور پاكستان روز شنبه برگزار شد که اورانگا ناتن رييس كميسيون منابع آبي درياچه ايندوس هند رياست هيات هندي و جماعت علي شاه رييس كميسيون منابع آبي درياچه ايندوس پاكستان رياست هيات پاكستاني را در این مذاکرات بر عهده دارند.

سايت خبري دان پاكستان با انتشار اين خبر در مورد جزئيات و فيصله اين نشست چيزي منتشر نكرده و تنها خبر داده كه اين نشست روز شنبه برگزار شده است.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد