زراعت و باغداری

2244
۱۴ سرطان ۱۳۸۹

دهاقین ننگرهار: تربوز بدیل خوبی برای کوکنار


شماری دهاقین ولایت ننگرهار میگویند، امسال حاصلات تربوز به مقایسۀ کوکنار دو برابر بوده و آنها از این راه، عاید قناعت بخشی بدست آورده اند.

زارعین میگویند، آنها امسال بیشتر تربوز و خربوزه کشت نموده و محصولات شانرا به بازار جلال آباد مرکز ننگرهار منتقل و بفروش میرسانند.

دهاقین می افزایند، آنها هر موتر داتسن مملو از تربوز را در بازار، پنج تا شش هزار افغانی برای دکانداران و تاجران میفروشند.

نور محمد یکی از تاجران که تربوز را از ننگرهار به کابل انتقال میدهد، گفت: با آنکه حاصلات تربوز بیشتر است، ولی به قیمت خوب فروخته میشود در حالی که در بیشتر موارد اگر حاصل زیاد باشد؛ قیمت پایین می آید.

گر چه بازار فروش تربوز و خربوزه درننگرهار گرم است؛ ولی دهاقین میگویند که دولت و ادارات کمک کننده هیچ کمکی به آنها نکرده اند.

به گفتۀ آنها، اگر کمکهای از قبیل مواد و وسایل زراعتی صورت گیرد؛ دهاقینی که دست به کشت کوکنار میزنند، از کوکنار منصرف شده و به کشت تربوز روی خواهند آورد و تربوز جای کوکنار را خواهد گرفت.

ولی محمد حسین صافی رییس زراعت و مالداری ننگرهار می گوید، آنها علاوه بر تخم های اصلاح شده زراعتی برای دهاقین، تخم تربوز و خربوزه نیز توزیع نموده اند و میکوشند که از این طریق عواید دهاقین را بالا ببرند.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد