سیاسی

336
۲۸ دلو ۱۳۸۸

دستگیری ملابرادر معاون ملامحمد عمر رهبر طالبان


کلید * بیست و هشتم دلو ۱۳۸۸

روزنامه امريكايي نيويارك تايمز گزارش داده که ملا عبدالغني مشهور به ملاا برادر اخند كه در تحريك طالبان دومين فرد قدرتمند محسوب مي شود از سوي نيروهاي نظامي پاكستان در کراچی بازداشت شد.

بر بنیاد گزارشها، ملا برادر، مسئول پیشبرد برنامه های نظامی و امور مالی گروه طالبان نيز بوده است.

گفته می شود او بودجه گروه طالبان را تنظیم، قوماندانان نظامی این گروه را تعیین و تکتیک های نظامی برای جنگ با نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان را طراحی می کرد.

وحيده مژده يكی از كارشناسان مسايل سياسي كشور ضمن اينكه بازداشت ملابرادر اخند را بر فعالیت طالبان بی تاثیر میخواند دليل دستگيري وي را فشاري از سوي نظاميان پاكستان بر طالبان ميخواند.

درحالي از دستگيري ملا برادراخند سخن زده مي شود كه ذبيح الله مجاهد سخنگوي گروه طالبان درتماس با يكي از رسانه ها بازداشت ملا اخند را رد کرده است.

با این حال فضل الرحمن اوريا یکی از تحليگران مسايل سياسي كشورمي گويد، ملابرادر دستگيرنشده بلكه در نتيجه يك نوع تفاهم خود را به امريكايي ها تسليم کرده است.

وي مي گويد چندي قبل رسانه ها ملا برادررا به عنوان يك شخص ميانه روياد نموده و درحين حال گفته بودند ملا برادر مخالف القاعده و طالبان پاكستاني در افغانستان مي باشد.

دستگيري ملا برادر ازسوي نيروهاي امريكايي ونظامي پاكستان درزماني صورت مي گيرد كه عمليات بزرگ در ولايت هلمند به منظورسركوبي طالبان مسلح نيزشروع شده است.

براساس اطلاعات انترپول، ملا برادر در زمان حکومت گروه طالبان يكي از اعضای برجسته اين گروه بوده وبه عنوان معاون وزيردفاع درريژيم طالبان كاركرده و درحين گفته مي شود نام ملا برادردرليست سياه سازمان ملل متحد هم ديده شده است.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد