خبرهای داخلی

200
۴ اسد ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

در گرماگرم بحث‎های انتخاباتی ائتلاف بزرگ ملی افغانستان اعلام موجودیت کرد

در حالی که کم‎تر از یک‎سال به پایان عمر حکومت وحدت ملی باقی مانده است، شماری از احزاب، جریان‎ها و چهره‎های سیاسی کشور ائتلافی را زیر نام “ائتلاف بزرگ ملی افغانستان” تشکیل و اعلام کردند.
سران ائتلاف بزرگ ملی افغانستان که کارنامه چهارساله حکومت وحدت ملی را امروز در مراسم اعلام موجودیت این ائتلاف به شدت مورد انتقاد قرار دادند، موضع خود را نسبت به انتخابات آینده، برنامه صلح و وضعیت جاری کشور توضیح دادند.
در اعلامیه‎ مربوط به این ائتلاف به حکومت هشدار داده شده است که اگر برای برگزاری انتخابات آینده، طرح احزاب سیاسی مبنی بر تغییر نظام انتخاباتی و بیومتریک رای‎دهندگان را قبول نکند، ائتلاف بزرگ ملی افغانستان از برگزاری این انتخابات جلوگیری خواهد کرد.
سران این ائتلاف تأکید کرده‎اند که استقلالیت کمیسیون مستقل انتخابات با مداخلات حکومت زیر سوال رفته است و برگزاری انتخابات غیرشفاف و ناعادلانه، افغانستان را به بحران فرو خواهد برد.
همچنان ائتلاف بزرگ ملی افغانستان از مذاکرات بین‏الافغانی بدون قید و شرط برای رسیدن به صلح حمایت کرده است و همزمان پیشنهاد کرده است که برای شروع این مذاکرات باید “کمیته آشتی و مصالحه” با اشتراک تمام طرف‎های جنگ، احزاب، جریان‎های سیاسی و نهادهای مدنی و مستقل ملی تشکیل شود.
در اعلامیه این ائتلاف از چگونگی برخورد حکومت با عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری در جریان چهارده ماه گذشته و همچنان توزیع تذکره‎های الکترونیکی انتقاد شده است.
ائتلاف بزرگ ملی افغانستان پیشنهاد کرده است که برای بحث درباره تعیین سرنوشت تذکره‎های الکترونیکی و توزیع این نوع تذکره‎ باید نشستی میان حکومت، احزاب، نمایندگان جامعه مدنی و نمایندگان پارلمان برگزار شود.
این ائتلاف از جانب دیگر در بخش حکومتداری، رییس جمهور به قبضه تمام صلاحیت‎ها و مداخله در امور قضایی متهم کرده است و خواستار اعطای صلاحیت‎های بیشتر به ادارات محلی و اصلاح قانون اساسی در چهارچوب قانون شده است.
ائتلاف بزرگ ملی افغانستان تأکید دارد در صورتی که در انتخابات آینده ریاست جمهوری به پیروزی برسد، مبارزه با فساد اداری، توسعه اقتصادی و اشتغال‎زایی در کشور را در اولویت برنامه‎هایش قرار خواهد داد.
ائتلاف بزرگ ملی افغانستان در حالی با حضور جریان‎ها و احزاب سیاسی چون؛ جمعیت، وحدت مردم، جنبش ملی، جبهه ملی نوین، محور ملی مردم و چندین جزب و جریان سیاسی دیگر اعلام وجود می‎کند که تا پایان عمر حکومت وحدت ملی کم‎تر از یک سال زمان باقی مانده است.
محمداشرف غنی، رییس جمهور، پیش از این گفته است که امکان تغییر نظام انتخاباتی و بیومتریک رای‎دهندگان در کشور موجود نیست و انتخابات با استفاده از تذکره‎های کاغذی برگزار خواهد شد.
او همچنان گفته است که تمایلی برای ماندن در قدرت فراتر از مدتی که در قانون مشخص شده است، ندارد و انتخابات ریاست جمهوری در زمان معین آن برگزار خواهد شد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد