گزارش

1113
۱۸ حوت ۱۳۹۵
نویسنده: سمیه ولی‌زاده

در سال جاری ۲۸۰ هزار اصله نهال در شهر هرات غرس می‌شود

در جریان فصل سبز امسال بیش از ۲۸۰ هزار اصله نهال در پارک‌های تفریحی حومه‌ای شهر و ۱۵ ولسوالی هرات غرس می‌شود.
همه ساله از ۱۵ ماه دلو تا اوایل بهار برای توسعه فضای سبز، این معیاد مشهور به فصل سبز می‌باشد که از سوی اداره‌های دولتی به ویژه زراعت، شاروالی ومحیط زیست نهال غرس می‌گردد.
هم‌زمان با شروع فصل سبز نصیر احمد فضلی، رییس محیط زیست هرات، از قطع جنگلات در ولسوالی‌های ناامن این ولایت ابراز نگرانی کرده، می‌گوید: “در ولسوالی کشک‌کهنه، ادرسکن، شیندند و ساحه پشتون‌پل، جنگلات از سوی باشندگان بومی قطع می‌شود.”
به گفته‌ای فضلی، ۲۵۰ هزار هکتار جنگل در ۹ ولسوالی وجود دارد که هم اکنون به دلیل تهدیدات امنیتی این درختان نیز تحت خطر نابودی قرار دارند.
با این حال، مسوولان ریاست زراعت هرات، در تلاش توسعه ساحات جنگلات و فضای سبز هستند.
نثار احمد امینی، آمر زراعت، ریاست زراعت هرات، در مصاحبه‌ای به کلید می‌گوید: “بیش از ۱۲ هزار اصله نهال مثمر و غیر مثمر جهت انکشاف جنگلات در ولسوالی‌های زنده‌جان، گذره، انجیل، کرخ و رباط سنگی غرس شده‌است.”
امینی، تاکید دارد که، در جریان فصل سبز سال روان، اداره زراعت ۴ هزار اصله نهال را به صورت رایگان به اداره‌های دولتی جهت غرس توزیع نموده‌است.
آمر زراعت، ریاست زراعت هرات، می‌افزاید: “در سال ۱۳۹۵ علاوه بر توسعه جنگلات و فضای سبز، ۱۵۵۰ جریب زمین باغ‌پسته، در ولسوالی‌های زنده‌جان، کرخ و کشک رباط سنگی توسط این اداره ایجاد شده‌است.”
شاروالی هرات، یکی دیگر از اداره‌های است که برای انکشاف ساحات سبز در پارک‌های تفریحی و حومه‌ای شهر نیز همه ساله در آستانه فصل سبز هزاران اصله نهال غرص می‌کند.
زین‌الدین، معاون مدیریت سرسبزی اداره شاروالی هرات، می‌گوید: “این اداره با در نظرداشت سیستم ابیاری، پلان نظارتی و محافظتی خود ۱۸۵ هزار نهال را در ۲۱ پارک تفریحی و حومه شهر غرس کرده‌است.”
معاون مدیریت سرسبزی اداره شاروالی هرات، می‌افزاید: “اداره شاروالی به همکاری دیگر نهادها می‌کوشد تا کمربند سبز را در جریان فصل سبز توسعه دهد.”
کمربند سبز که ۱۳ سال پیش طرح آن ایجاد شد، از منطقه ماهی فروشان شروع و تا شیدایی امتداد دارد که به گفته‌ای مسوولان اداره شاروالی هرات، هنوز کمتر از ده درصد کار آن پیش رفته‌است.
از سوی هم، شماری از مسوولان اداره‌های شاروالی و محیط زیست، از کم توجهی شهروندان هرات در راستا حفظ و مراقبت نهال‌های غرس شده به ویژه در پارک‌های تفریحی شاکی اند.
در همین حال، برخی از فعالان مدنی و شهروندان هرات، از شاندن نهال‌های مثمر و غیر مثمر از سوی اداره‌های مختلف حمایت کرده، شهروندان و اداره‌های دولتی را در زمینه حفظ و مراقبت از فضای سبز مسوول می‌دانند.
گفتنیست که، همه ساله هزاران اصله نهال در سطح شهر و و لسوالی‌های هرات غرس می‌شود، اما به باور بسیاری از آگاهان امور زراعتی، نبود سیستم آبیاری درست، کم توجهی مردم نسبت به مراقبت نهال‌ها و عدم نظارت مسوولان سبب از بین رفتن فضای سبز در برخی از مناطق شده‌است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد