فرهنگ و هنر

۳۰ دلو ۱۳۹۵
نویسنده: صمدعلی نوازش

درخشش دختران افغان در اروپا

شجاعت و تلاش‌های چشم‎گیر دختران افغان در عرصۀ رشد موسیقی و مبارزه با سانسور، سرانجام توجه نهاد بین‎المللی فریموس را به خود جلب کرد و جایزه سال ۲۰۱۷ این نهاد به “گروه زهره”، آرکستر موسیقی دختران افغان، تعلق گرفت. اعضای این گروه به عنوان قهرمانانی که با تمام دشواریها و سختی‎های موجود فرا راه زنان و دختران افغان مبارزه کرده‎اند، در عرصۀ موسیقی شاهکارهایی از خود به یادگار گذاشته و موفق شده‎اند جایزۀ بین‎المللی فریموس را به افغانستان بیاورند. دختران نوازندۀ افغان در سفر اخیر شان به اروپا علاوه بر اخذ جایزۀ فریموس، موسیقی پایانی “اجلاس داووس” را نیز نواختند و توجه جهانیان را به خود جلب کردند.
داکتر احمد سرمست، رییس انستیتیوت ملی موسیقی، سفر اخیر گروه موسیقی زهره به اروپا را برای این انستیتیوت با دست‎آوردهای فراوان عنوان میکند. او میگوید که اجلاس داووس در سویس یک فرصت خوب بود برای دختران افغان تا شایستگی شان را در رابطه به هنر موسیقی نشان دهند و برای جهانیان از این طریق پیام صلح بدهند.
به گفتۀ داکتر سرمست، دختران افغان در سفر اخیر شان به کشورهای اروپایی، علاوه بر این که در مراسم پایانی مجمع جهانی اقتصاد در داووس سویس، در حضور سه‎هزار نفر از اشترککنندگان به شمول سران کشورها و مدیران اجرایی سازمانها، موسیقی زنده اجرا کردند، در چندین شهر اروپایی کنسرتهای موسیقی برپا کردند و زمینۀ دیالوگ و دوستی را میان جوانان افغان و کشورهای اروپایی نیز فراهم کردند. سرمست افزود که دختران افغان در مجموع حدود ۱۵ کنسرت در کشورهای اروپایی اجرا کردند که دو کنسرت در شهر داووس، ۹ کنسرت در ژنیو، یک کنسرت در شهر زوریخ و یک کنسرت هم در آلمان اجرا شد. او میگوید:”هدف ما از این کنسرتها این بود که از یک‎سو زیباییهای موسیقی افغانستان را به نمایش بگذاریم و از طرفی هم با تلفیق موسیقی افغانی و اروپایی هم‎نوایی جامعۀ خود با جامعۀ جهانی را نشان دهیم.”
اعضای گروه موسیقی “زهره” با استفاده از این فرصت و با اجرای کنسرتهای موسیقی، تلفیقی از موسیقی شرق و غرب را به نمایش گذاشتند و نشان دادند که با وجود سنتها و تهدیدات مرگبار در کشور، آن‎ها برای رشد و شکوفایی هنر موسیقی کار میکنند.
داکتر سرمست که مبتکر اصلی تشکیل “گروه موسیقی زهره” میباشد، میگوید:” آرکستر زهره اولین گروه موسیقی زنان در افغانستان است که دو و نیم سال پیش در چوکات انستیتیوت ملی موسیقی ایجاد شده است. در این گروه موسیقی فعلاً ۳۰ دختر عضویت دارد که رهبریت این گروه را دو محصل انستیتیوت ملی موسیقی، ظریفه ادیب و نگین خپلواک، به عهده دارند.”
وی میافزاید که این آرکستر در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ علاوه بر سهم فعالی که در کنسرتهای انستیتیوت ملی موسیقی داشت، در تشکیل سه سرود که به خاطر رفع مشکلات اجتماعی در این انستیتیوت ثبت شده است. (سرود دختر، سرود کودک و سرود زن)، نیز نقش فعال ایفا کرده است، اما درخشش این گروه موسیقی در سال ۲۰۱۷ در برابر صدها شخصیت جهانی در داووس و همچنان کسب جایزۀ بین‎المللی”فریموس”، از بزرگ‎ترین دست‎آوردهای این گروه می‎باشد.
“فریموس” سابقۀ طولانی حمایت از نوازندگان موسیقی در افغانستان را دارد. اولین گزارش این نهاد از افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی درمورد سانسور موسیقی در کشور بود. این گزارش زیر نام “میتوانید آواز پرندگان را متوقف کنید؟” منتشر شد که  نشان میداد چگونه افغان‎ها زیر سانسور شدید طالبان قرار داشتند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد