خبرهای داخلی

308
۱۳ ثور ۱۳۹۶
نویسنده: الهه بگراموال

دانش: گروه‌های افراطی بزرگ‌ترین چالش در برابر آزادی بیان است

سرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهور، افراطی‌گری و تحجر فکری، موجودیت گروه‌های مسلح غیر مسوول و نیز حاکمیت رسم و رواج‌های ناپسندِ ضد آزادی بیان را از بزرگ‌ترین چالش‌ها در برابر فعالیت رسانه‌ها در کشور می‌داند.
دانش که امروز در نشست بزرگداشت از روز جهانی آزادی بیان در کابل صحبت می‌کرد، افزود: “در حال حاضر گروه‌های مخالف مسلح دولت بالای فعالیت آزادانه رسانه‌ها سایه انداخته‌اند و در برخی موارد رسانه‌ها را مجبور کرده‌اند تا دست به سانسوربزنند و نیز شماری از خبرنگاران بابت تهدیدهای این گروه‌ها از کار اطلاع‌رسانی دست کشیده‌اند.”
به گفته‌ای دانش، آزادی بیان در تمامی حالات، خط سرخ دولت افغانستان است و در هر نوع توافق صلح میان دولت و گروه‌های مخالف مسلح مد نظر گرفته خواهد شد.
دانش، تاکید دارد که، بر هیچ فردی اجازه تعرض بر آزادی بیان داده نمی‌شود و هیچ مصلحتی سبب بی‌توجهی حکومت در این بخش نمی‌گردد.
دانش، از آنچه که عدم رسیدگی به قضایای خشونت علیه خبرنگاران در جریان سال‌های گذشته می‌داند، سخت اظهار نارضایتی می‌کند و از رهبری پولیس و لوی سارنوالی می‌خواهد تا بر قضایای خشونت در برابر خبرنگاران به طور جدی رسیدگی کنند.
این اظهارات در حالی از سوی معاون دوم رییس‌جمهور بیان می‌شود که روز گذشته کمیته مصوونیت خبرنگاران، وضعیت دسترسی به اطلاعات را در پنج ماه گذشته وخیم خواند.
در گزارش این نهاد که دیروز منتشر شد، آمده‌است، وضعیت دسترسی به اطلاعات، مصوونیت و اقتصاد رسانه‌ها در نزدیک به پنج ماه گذشته سال روان میلادی، وخیم‌تر شده‌است.
به گفتۀ این کمیته، در حال حاضر در بیش از ۲۰ ولایت کشور، خبرنگار زن وجود ندارد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد