خبرهای داخلی

126
۱۸ حمل ۱۳۹۸
نویسنده: جمشید مجددی

دانش: حکومت نتوانسته یک پالیسی دایمی برای استخراج معادن، تدوین کند


محمد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری میگوید که ارزش اقتصادی معادن کشور به ترلیون‌ها دالر تخمین شده است، اما حکومت نتوانسته یک پالیسی استراتیژیک دایمی برای استخراج و استفاده از این معادن، تدوین و تطبیق کند.
سرور دانش امروز در جریان سخنرانی در کنفرانس ملی معادن به مناسبت روز جهانی جیولوجیست ها، معادن کشور را سرمایه‌ی ملی خوانده و افزود :”حکومت مکلف است زیر بنای راه‌های مواصلاتی برای استخراج معادن و محیطِ امن را فراهم کند، تا سرمایه گزاران بتوانند با فکر آرام، در این بخش سرمایه گزاری کنند.”
معاون دوم ریاست جمهوری با بیان اینکه ظرفیت لازم برای استخراج معادن در کشور وجود ندارد، از سکتور خصوصی خواست تا در این بخش سرمایه گذاری کنند و اجازه ندهند، این سرمایه‌ی کشور، از سوی افراد سودجو، تروریستان و وابسته‌گانِ بیگانه‌ها، غارت گردد.
در همین حال، پیری مایدون سفیر و رئیس هیئت اتحادیه‌ی اروپا در افغانستان در این کنفرانس گفت که شماری از شرکت‌های اروپایی علاقمند سرمایه‌گذاری در بخش معادن هستند و باید این شرکت‌ها تشویق شوند.
وی با ابراز نگرانی از استخراج غیر قانونی معادن افغانستان میگوید که این امر به اقتصاد این کشور ضرر میرساند.
بر اساس تحقیقات انجام شده یک هزار ۴۰۰ نوع منرال و سنگ معدنی در کشور وجود دارد، که در صورت استفاده از آن، افغانستان به یکی از کشورهای غنی در منطقه مبدل خواهد شد.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد