تحلیل

1235
۲۳ دلو ۱۳۹۵
نویسنده: کلید

خون بی‎رنگ غیرنظامیان

گزارش اخیر سازمان ملل از افزایش تلفات غیرنظامیان در کشور که کودکان نیز شامل آن هستند، به شدت تکان دهنده بود. این سازمان در گزارش تازه‎اش گفت که در سال ۲۰۱۶ در افغانستان، ۳۴۹۸ غیرنظامی کشته و ۷۹۲۰ نفر دیگر زخمى شدهاند. در این گزارش آمده که در میان کشته شده‎ها ۹۲۳ نفر آن‎ها کودک هستند. از میان زخمی شده‎ها هم ۲۵۰۰ نفر آن‎ها کودک اند. آمار نگران کننده‎ای که افغانستان از سال ۲۰۰۹ تاکنون شاهدش نبوده است. از سوی دیگر، حمــله خـــونین عصــــر ســــه شنبه به کارکنــــان
ستره محکمه که ۲۲ کشته و۴۷ زخمی برجا گذاشت، عمق و پهنای این رخداد مرگبار را افزایش داد و بحران را گسترده‎تر به تصویر کشید.
رییس دفتر بین‎المللى حمایت از کودکان نیز هشدار داد که آمار تلفات کودکان تکان دهنده است و نشاندهنده‎ ضعف جدی برای محافظت از سلامت و امنیت کودکان است. انا ماریا لاکسین افزوده که این آمار به هیچ صورت قابل قبول نیست و کودکان قربانیان بی‎گناه درگیری اند. او تأکید کرد که با هر هزینه و در هر شرایطی باید از کودکان محافظت شود. این دفتر از تمام طرف‎های درگیر خواسته است که با تمام قدرت برای محافظت کودکان تلاش کنند؛ به‎ویژه در شرایط جنگی.
رنج غیرنظامیان افغان اما با ریختن خون آن‎ها ختم نشده و در ابعاد دیگر حیات انسانی شان نیز ادامه دارد. به گزارش این نهاد، افغانستان با بحران بشری نیز روبه‎رو است و ۹٫۳ ملیون افغان نیازمند کمک‎های بشردوستانه و انسانی هستند. این دفتر هشدار داده که با پایان فصل زمستان و شروع فصل جنگ، احتمال بدتر شدن وضعیت متصور است. به گفته این دفتر، افغانستان در یک وضعیت حساس قرار دارد و نیاز به کمک‎های بیشتر بین‎المللی دارد.
این اولین باری نیست که چنین گزارش‎هایی از وضعیت ناگوار غیرنظامیان و افزایش تلفات آن‎ها به نشر می‎رسد و هشدارهایی نیز صادر می‎شود. اما هیچ‎کدام از این گزارش‎ها و هشدارها تاکنون نتوانسته جلو افزایش و گسترش رنج و ستمی را بگیرد که افراد ملکی در کشور همواره شاهد آن بوده‎اند.
گویا انسانیت در این جا مرده، قوانین انسانی، اسلامی و بین‎المللی هیچ ارزش و حرمتی برای طرف‎های درگیر ندارد و آن‎ها هیچ اصول و قاعده‎ای را به رسمیت نمی‎شناسند. زیرا هدف قرار گرفتن افراد غیرنظامی و بی‎غرض در هیچ گرایش و گروهی قابل قبول نبوده و منطق انسانی قبول نمی‎کند که هدف آتش‎باری و یا انفجار و انتحار، کسانی باشند که به جز زندگی در سرزمین پدری شان، گناه دیگری را مرتکب نشده‎اند. اما متأسفانه منطق کور انتحار و انفجار، جنگ و جدل و منازعات جاری بی‎پایان، هیچ یک از این اصول را به رسمیت نشناخته و به آسانی آن‎ها را زیر پا می‎گذارد. گزارش‎های ارایه شده و واقعیت‎های موجود به خوبی بیانگر این حقیقت است. زیرا در جنگ جاری‎، اصول حقوق بشردوستانه یا حقوق جنگ کم‎تر مد نظر گرفته شده و جلوگیری از کاهش تلفات و آسیب به غیرنظامیان به هیچ وجه جزئی از تکتیک طرف‎های درگیر نیست. در گزارشهایی که تا حالا از سوی سازمان ملل متحد و کمسیون مستقل حقوق بشر به نشر رسیده، طالبان مسلح و سایر گروههای مخالف دولت، مسوول بیشترین تلفات غیرنظامیان دانسته شدهاند. اما این بدان معنا نیست که نظامیان افغان و حامیان آن‎ها از خطاهایی که موجب تلفات غیرنظامیان می‎شود، مبرا باشند.
این در حالی است که جنگ جاری شامل این اصول حقوق بشردوستانه بوده و جوانب درگیر در کشور نیز باید به این اصول پای‎بندی داشته باشند. جانب دولت و حامیان خارجی آن علاوه بر اصول اسلامی و قانونی به موازین اخلاقی نیز پای‎بندی دارند و جوانب دیگر نیز که به زعم خویش برای اعتلای بیرق اسلامی و تحقق نظام دینی می‎جنگند، نباید به ریختن خون غیرنظامیان و فروپاشی نظام زندگی آن‎ها راضی شوند.
آنچه در این میان از اهمیت قابل ملاحظه‎ای برخوردار است، نبود استراتیژی قاطعانه، درازمدت و همه‎جانبه برای جلوگیری یا حداقل کاهش این پدیده است. زیرا با گذشت هر روز فجایع انسانی  و تلفات غیرنظامیان و آسیب آن‎ها افزایش می‎یابد، ولی راهکارهای ایجاد شده از جانب دولت و نهادهای مسوول در این خصوص، مقطعی، موقتی و غیرمؤثر است.
اقدام‎های نمایشی و اداری که از جانب دولت به کار گرفته شده قطعاً تأثیرگذار نیست. دولت کابل تنها به تقاضاهای نزاکت‎آمیز اکتفا کرده و راه‎های عملی را برای کاهش تلفات غیرنظامیان روی دست نداشته است. بنابراین، می‎طلبد تا از یک‎سو نهادهای امنیتی راهکار مناسبی را در راستای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان تهیه کنند و از جانب دیگر، طرف‎های دیگر درگیر نیز سعی کنند با کشتن غیرنظامیان در میدان نبرد، انتحار و انفجار، نفرت مردم را از خود شان بیشتر نساخته و خلاف ارزش‎هایی که خود شعار آن را می‎دهند، عمل نکنند. بدون شک، اگر این گزارش‎ها تکانی به وجدان جمعی مردم، جامعه جهانی، طرف‎های درگیر و همگان ایجاد نکند، روشن خواهد شد که خون غیرنظامیان افغان هیچ رنگی ندارد و یا هم قلب مخاطبان این گزارش‎ها سنگ شده و رنگ سرخ خون تأثیری بر درون سینه‎‎های شان نمی‎گذارد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد