اجتماعی

696
۳۰ دلو ۱۳۹۵
نویسنده: محمد اسحق اکرمی

خودکشی تنها گزینه ممکن

افزایش موارد اقدام به خودکشی زنان در دایکندی باعث نگرانی کمسیون مستقل حقوق بشر شده است. مسوولان این کمسیون در دایکندی می‎گویند در جریان امسال ۶۳ مورد اقدام به خودکشی توسط زنان را به ثبت رسانده‎اند. جواد دادگر، رییس کمسیون مستقل حقوق بشر دایکندی، به کلید گفت از میان این موارد تنها شش مورد آن منجر به مرگ شده است. وی با ابراز نگرانی در این باره گفت که موارد اقدام به خودکشی توسط زنان در دایکندی، امسال نسبت با سال گذشته، ۱۶ مورد افزایش داشته است. به گفته او، سال گذشته، ۴۷ مورد اقدام به خودکشی توسط زنان در کمسیون مستقل حقوق بشر دایکندی ثبت شده بود. عمده‎ترین عوامل خودکشی زنان در ولایت دایکندی، خشونت‎های خانوادگی، ازدواج‎های اجباری و فقر اقتصادی عنوان می‎شود. دادگر در گفتگو با کلید، عوامل چون باورهای ناپسند اجتماعی و سطح پایین آگاهی زنان از حقوق شان را نیز به این فهرست اضافه کرد. به گفته وی، فرهنگ زن‎ستیزانه حاکم بر جامعه، زمینه را برای اعمال خشونت با زنان فراهم ساخته و این خشونت‎ها در بعضی موارد منجر به اقدام زنان به خودکشی می‎شود.
از طرف دیگر، شماری از فعالان زن در دایکندی، می‎گویند که اقدام به خودکشی، تنها گزینه‎ای است که زنان پس از به بن‎بست رسیدن زندگی شان به آن مبادرت می‎ورزند. رحیمه، یکی از فعالان اجتماعی زن در دایکندی، به کلید گفت زمانی که زنان به بن‎بست می‎رسند و می‎بینند که هیچ انتخابی به جز خودکشی ندارند، مرگ را به آغوش می‎کشند. وی علاوه کرد که عامل اصلی به بن‎بست رسیدن زندگی زنان در ولایت‎های فقیرنشین، به‎ویژه دایکندی، عدم رعایت حقوق زنان توسط مردان و تحمیل خشونت به آن‎ها است. این فعال اجتماعی تصریح کرد که زنان با انتخاب مرگ سعی می‎کنند برای همیشه با فشارهای روزگار و غم‎هایی که مستحق تحـمــل آن نیستند، خداحافظی کنند.
فهیمه بهزاد، فعال دیگر اجتمـاعـــی در دایکـنـدی، می‎گوید که بیشتـر زنــان و دختـران جوان به دلیل ازدواج‎های اجباری دست به خودکشی می‎زنند. به عقیده او، از آن جایی که مردان خانواده به خواست و آرزوی دختران شان گردن نمی‎گذارند و لباس زندگی آن‎ها را مطابق میل خود شان می‎دوزند، آن‎ها احساس یأس و حقارت کرده و سرانجام این احساسات به عقده‎های مرگبار تبدیل می‎شود. خانم بهزاد افزود که مرگ‎های خودخواسته و خودکشی‎ها، حاصل انفجار عقده‎هایی است که به دلیل بی‎مهری و بدرفتاری مردان خانواده نسبت به زنان و دختران در دل آن‎ها نطفه بسته و بزرگ شده است. وی با تأیید گفته‎های رحیمه افزود که زنان و دختران جوان نه به دلیل مرگ‎دوستی و مرگ‎اندیشی بلکه به دلیل به بن‎بست رسیدن زندگی شان چاره‎ای جز انتخاب مرگ ندارند.
با این حال، افزایش موارد اقدام به خودکشی در میان زنان در دایکندی به یک معضل مهارناپذیر اجتماعی در این ولایت تبدیل شده است. زکیه رضایی، رییس امور زنان دایکندی، به کلید گفت که آن‎ها از افزایش موارد اقدام به خودکشی در میان زنان این ولایت به شدت نگران هستند، اما برای رفع این معضل در حال چاره‎سنجی و اجرای برنامه‎های پیش‎گیرانه می‎باشند. وی از اجرای برنامه‎های آگاهی‎دهی درمورد حقوق زنان و همچنان ترغیب ملاامامان برای نکوهش خودکشی و خشونت علیه زنان از طریق منبرها و مسجدها، به عنوان برنامه‎هایی یاد کرد که برای جلوگیری از خشونت علیه زنان و اقدام زنان به خودکشی در دایکندی در حال اجرا است. به گفته وی، در دایکندی، عمدتاً دختران جوان دست به خودکشی می‎زنند که علت‎های اصلی آن هم خشونت‎های خانوادگی و ازدواج‎های ناخواسته و اجباری می‎باشد. او از “مرگ موش” به عنوان دوایی یاد کرد که زنان و دختران جوان با خوردن آن، مرگ را به آغوش می‎کشند.
براساس دستورات اسلامی، خودکشی حرام است. با وجودی که اکثریت مطلق افغان‎ها مسلمان اند، اما پدیده خودکشی در میان آن‎ها از گذشته تا حال وجود داشته است. با این وصف، نه تأکیدات و دستورات دین اسلام و نه هم تلاش‎های بشری در این زمینه مانع اقدام به خودکشی در کشور شده است. این وضعیت چالشی است که غلبــه بــر آن مستـلـزم فعالیت‎های گسترده و دوامدار در تمام سطوح است و باید تمام نهادها در این خصوص دست به کار شوند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد