داغترین-خبر

۱۱ سنبله ۱۳۹۸
نویسنده: محمد فصیح متوکل

خلیلزاد جزئیات متن توافقنامه صلح را با سران حکومت شریک ساخت

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان، به روز یک شنبه وارد کابل شده و جزییات گفتگوها با گروه طالبان را به مقام های حکومت وحدت ملی شریک ساخته است.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری، امروز(دوشنبه، ۱۱سنبله) طی کنفرانس خبری گفت که زلمی خلیلزاد در دیدارش با رئیس جمهور غنی در مورد جزئیات دور نهم مذاکراتش با نمایندگان طالبان، معلومات ارائه کرد.

به گفته وی، رهبری حکومت در چارچوب منافع ملی کشور این تفاهم نامه را بررسی و موقف رسمی خویش را اعلام خواهد کرد.

همچنان ، عبدالله عبدالله، رئیس اجراییه کشور در صفحه تویترش نگاشته است که زلمی خلیل زاد، در مورد آخرین جزئیات گفت‌وگوهای صلح معلومات ارایه کرد و از تامین صلح سرتاسری و پایدار درافغانستان اطمینان داده است.

با این حال، تحلیل گران سیاسی به این باورند که مواففت نامه صلح میان طالبان و امریکا باید با مردم افغانستان که از متضررین اصلی جنگ کنونی اند شریک ساخته شود.

نصیر احمد اخترزی، کار شناس سیاسی می‌گوید که از آغاز پروسه صلح تا کنون، گفتگوهای زلمی خلیل زاد با نماینده های گروه طالبان مفید بوده و اما حکومت افغانستان برگزاری انتخابات را نسبت به پروسه صلح ارجعیت میدهد.

اخترزی می افزاید :«مردم افغانستان از متضررین اصلی جنگ کنونی در کشور است و باید متن موافقت نامه  صلح با آنان شریک ساخته شود.»

از سوی هم، شفیق امین، استاد  پوهنتون و تحلیل‌گر سیاسی میگوید که سفر خلیل زاد به افغانستان و دیدارش با شماری از مقام های حکومتی، به منظور شریک ساختن متن موافت نامه صلح است و خواسته های جدی طالبان با حکومت افغانستان شریک ساخته خواهد شد.

نهمین دور مذاکرات نمایندگان امریکا و طالبان شنبه شب پس از حدود ده روز، به پایان رسید و دو طرف اعلام کردند که در آستانه یک توافق صلح برای پایان جنگ در افغانستان قرار دارند.

گفته میشود که زلمی خلیلزاد پس از کابل به اسلام آباد و از آنجا به بروکسل خواهد رفت.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد