اجتماعی

913
۲۷ عقرب ۱۳۹۶
نویسنده: اسحق اکرمی

خشونت علیه زنان در دایکندی افزایش یافته است

مسئولان ریاست امور زنان ولایت دایکندی از افزایش چند برابر خشونت علیه زنان در این ولایت خبر می‌دهند.

ذکیه رضایی، رئیس امور زنان ولایت دایکندی به کلید گفت که تنها در شش ماه گذشته، بیش از ۱۱۷ مورد خشونت در برابر زنان این ولایت، به ثبت رسیده است؛ درحالی که در تمام سال گذشته ۱۶۴مورد خشونت علیه زنان به ثبت رسیده بود.

به گفته‌ی رییس امور زنان دایکندی، رسم و رواج های ناپسند، ازدواج‌های اجباری، برخورد تبعیض‌آمیز با زنان، پایین‌بودن سطح دانش در جامعه و ناداری از عوامل عمده‌ی خشونت در برابر زنان در دایکندی به شمار می‌رود.

خانم رضایی اضافه کرد که بالا رفتن سطح آگاهی زنان و افزایش توقع آنان از خانواده و زندگی آنان از دلایل دیگر افزایش آمار خشونت علیه زنان دراین ولایت است.

از سوی هم، شماری از باشندگان ولایت دایکندی فقر اقتصادی، بیکاری، رسم و رواج های ناپسند و بیسوادی را از دلایل عمده افزایش خشونت علیه زنان در این ولایت می‌دانند. آنان می گویند که باید با عاملان این رویداد ها برخورد قانونی صورت گیرد، تا سبب کاهش خشونت علیه زنان شود.

دایکندی از ولایات محروم و دور افتتاده افغانستان می باشد که انواع مختلف خشونت علیه زنان از سوی مردان در این ولایت صورت می گرد.

با این حال، آمار دفترکمیسیون حقوق بشر دایکندی، بیشتر از آمار ریاست امور زنان این ولایت است.

جواد دادگر، رییس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر دایکندی به کلید، گفت که خشونت علیه زنان در این ولایت نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است.

آقای دادگر افزود که  از آغاز سال جاری تا پایان ماه میزان امسال، ۲۷۲ رویداد خشونت علیه زنان دراین ولایت به ثبت رسیده است.

مقامات می‌گویند با آنکه روند رسیدگی به دوسیه‌های قضایای خشونت علیه زنان در نهادهای عدلی و قضایی  این ولایت تسریع یافته است؛ اما نبود وکلای مدافع زن دراین ولایت از مشکلات عمدۀ زنان محسوب می‌شود.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد