خبرهای خارجی

419
۱۹ ثور ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

خروج امریکا از برجام با واکنش‎های جهانی روبه‎رو شد

کشورهای امضاکننده توافق برجام در واکنش به تصمیم تازه رییس جمهور امریکا درباه این توافق اعلام کرده‎اند که آن‎ها در برجام باقی می‎مانند.
دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، روز سه‌شنبه رسماً کشورش را از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی خارج کرد.
حسن روحانی، رییس جمهور ایران، در واکنش به این تصمیم ترامپ گفته است که ایران برجام را ترک نخواهد کرد و با کشورهای وفادار به این توافق رایزنی خواهد کرد.
اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای تأکید کرده که “برجام یک توافق چندجانبه است و نمی‌توان آن را به طور یک‎طرفه ترک یا ملغی کرد.”
این اتحادیه گفته است تا زمانی به برجام متعهد خواهد ماند که ایران به تعهداتش در این توافق پایبند بماند.
روسیه در یک واکنش تند به تصمیم دونالد ترامپ، اعلام کرده است که “خروج امریکا از برجام، بی‌اعتنایی توهین‌آمیز به قواعد بین‌المللی” است.
در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده:”امریکا یک بار دیگر بر خلاف خواست و اراده دیگر کشورها گام برداشته” است.
امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه، نیز در تویتی گفته است که “فرانسه، بریتانیا و آلمان از تصمیم امریکا برای ترک برجام متاسف هستند.”
وزارت خارجه کانادا نیز با صدور بیانیه‌ای از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرده است و گفته است که از نظر کانادا برجام به تحقق استراتیژی این کشور مبنی بر ممانعت از دستیای ایران به سلاح هسته‌ای کمک می‌کند.
باراک اوباما، رییس جمهور پیشین امریکا، این اقدام ترامپ را اشتباه خوانده و تأکید کرده است که امریکا با خروج از برجام به متحدان خود پشت کرده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد