ادبیات

1219
۲۹ حمل ۱۳۹۳

خالق “صد سال تنهایی” در‌گذشت


گابریل گارسیا مارکز؛ خالق شاهکار صدسال تنهایی و برنده نوبل ادبیات شب گذشته در اثر بیماری سرطان در سن ۸۷ سالگی در مکزیکو سیتی، چشم از جهان فرو بست.

خبر مرگ ماکز در حالی در  صدر رسانه های جهان قرار گرفت که در چند روز اخیر خانواده “گابو ” اعلام کرده‌بودند که وی به‌علت ابتلا به سرطان  در وضعیت خوبی قرار ندارد.

گابریل گارسیا مارکز که آثار او در زمره شاهکارهای ادبیات جهان به‌شمار می‌رود در  ۶ ماه مارچ ۱۹۲۷ در  کلمبیا  به دنیا آمد. او علاوه بر رمان‌نویسی در زمینه سیاسی هم فعال بود و از دوستان نزدیک بعضی چهره‌های سیاسی دنیا از جمله فیدل کاسترو و میتران به‌شمار می‌رفت.

آثار مشهوری چون “صد سال تنهایی”، “پاییز پدر سالار”، “ساعت شوم” ، “عشق سال‌های وبا” از جمله رمان‌های او هستند که در طول سال‌ها الگو و سرمشق بسیاری از نویسندگان دنیا و بویژه علاقمندان سبک ریالیسم جادویی بودند.

گفتنی است که  مارکز در سال ۱۹۸۲ به دلیل نوشتن رمان صد سال تنهایی جایزه نوبل ادبیات را گرفت.

گابو که بعد از درگیری با رییس دولت کلمبیا تحت تعقیب گرفت و  کلمبیا را برای همیشه ترک کرد و در این سالها در مکزیک زندگی می کرد.

آثار ماکز در افغانستان در بین فرهنگیان کشور، جایگاه خاص دارد و بسیاری از آثار او از جمله رمان ” صد سال تنهایی” با وضعیت زندگی مردم افغانستان در سالهای جنگ شباهت هایی دارد که مردم در جریان جنگ آنها را تجربه کرده است.

پس از اعلام خبر درگذشت ماکز، شماری از کاربران فیسبوک و شبکه های اجتماعی در افغانستان  تاثر شان را از مرگ ماکز بیان داشتند و از او به عنوان خالق شاهکارهای ادبی در جهان یاد کردند.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد