خبرهای داخلی

330
۱۶ دلو ۱۳۹۵
نویسنده: نوریه نزهت نادری

حزب اسلامی از حذف نام رهبر این حزب از فهرست سیاه سازمان ملل استقبال کرد

اعضای حزب‌اسلامی از حذف نام  گلبدین  حکمتیار رهبر این حزب از فهرست سیاه سازمان ملل استقبال می کنند.
کریم امین رییس هیئت مذاکراه  حزب‌اسلامی می گوید:حذف نام حکمتیار از لیست سیاه سازمان ملل نشان دهنده تعهد این سازمان بر تامین صلح و ثبات در افغانستان است.
در همین حال،غیرت بهیر رییس سیاسی حزب اسلامی می گوید:مخالفان  رفع تعزیرات از روی حزب اسلامی در شورای امنیت سازمان ملل،خواستار تامین صلح در افغانستان نیستند.
پیش از این کشورهای روسیه و فرانسه که از اعضای شورای امنیت سازمان ملل اند با حذف نام گلبدین حکمتیار از لیست سیاه مخالفت کرده بودند.
از سوی هم اکرم خپلواک مشارو رییس جمهور در امور سیاسی در نشست مشترک حکومت افغانستان و حزب‌اسلامی روز بیرون شدن نام حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل  را روز تاریخی می خواند و می گوید:کمیته‌های ایجاد شده به هدف تطبیق مواد توافقنامه صلح میان حزب‌اسلامی و  حکومت افغانستان،به پیشرفت‌هایی دست یافته اند.
به گفته خپلواک،تدابیر برای برگشت با عزت رهبر حزب‌اسلامی از سوی حکومت افغانستان اتخاذ شده وکارهای اداره  لوی‌سارنوالی کشور به خاطر بررسی دوسیه‌های اعضای حزب اسلامی که در زندان‌ به سر می برند جریان دارد.
برپایه معلومات خپلواک به هدف برگشت مهاجران افغان  که در بیرون از کشور زنده گی می کنند نیز آماده گی‌ها  گرفته شده است.
در همین حال غیرت بهیر رییس سیاسی حزب‌اسلامی در مورد سرنوشت نظامیان حزب اسلامی می گوید: این حزب بر انحلال فعالیت‌های نظامی اش متعهد است  و در این مورد  کمیسیونی تشکیل شده است تا شمار دقیق نظامیان حزب‌اسلامی را سرشماری کرده وبعداً در مورد سرنوشت آنان اقدام صورت خواهد  گرفت.
این  در حالیست که شورای امنیت سازمان ملل بر اساس درخواست حکومت افغانستان نا وقت دیروز نام رهبر حزب اسلامی را از فهرست سیاه اش حذف کرد.
سازمان ملل متحد در خبرنامه‌ای گفته است که تحریم‌ها از بالای سرمایه‌ها و سفر رهبر حزب اسلامی افغانستان نیز برداشته شده است.
گلبدین حکمتیار رهبر حزب‌اسلامی در سال ۲۰۰۳ میلادی وارد فهرست تحریم‌های سازمان ملل شده بود.
گفتنیست  که توافق نامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی در ماه میزان امسال توسط رئیس جمهور اشرف غنی و گلبدین حکمتیار  در کابل به امضا رسیده بود

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد