خبرهای خارجی

748
۷ قوس ۱۳۹۶
نویسنده: کلید

حریری: حزب الله از دخالت در منازعه منطقه‌ای دست بردارد

سعد حریری، نخست وزیر لبنان، روز دوشنبه، از حزب‌الله لبنان خواست ضمن خودداری از دخالت در درگیری‌های منطقه‌ای، با اتخاذ سیاستی بی‌طرفانه به بحران سیاسی لبنان پایان دهد.

به گزارش رویترز به نقل از رادیو فردا، سعد حریری در گفت‌وگو با شبکه سی نیوز فرانسه، حضور حزب‌الله در کشورهایی از جمله سوریه و عراق را در ادامه تاثیرات ایران دانسته و گره‌گشایی از این مسئله را به ارائه «راه‌حلی سیاسی در منطقه» منوط کرده است.

آقای حریری با تاثیرگذاری «دخالت ایران» بر همه، لازمه «سیاستی خوب برای منطقه» را عدم‌ دخالت عنوان کرده است.

نخست وزیر لبنان همچنین از عدم تمایلش نسبت به دخالت احزاب سیاسی سهیم در دولت لبنان در امور کشورهای عرب علیه کشورهای دیگر عرب خبر داد.

آقای حریری گفته «در انتظار تحقق [سیاست] بی‌طرفی مورد توافق در دولت است». نخست وزیر لبنان خاطر نشان کرده «نمی‌شود حرفی زد و عمل دیگری انجام داد.»

او گفته که اگر حزب‌الله وفاداری به سیاست دولت لبنان را پذیرفته و از ناآرامی‌های منطقه‌ای کنار بکشد، در سمت نخست‌وزیری آن کشور باقی خواهد ماند.

نخست وزیر لبنان پیشتر هم در دیدار با اعضای شورای عالی اسلامی لبنان خواهان «بی طرف» نگه داشتن کشورش در رقابت‌های منطقه ای شده و نسبت به خطراتی که می‌تواند لبنان را به هرج و مرج بکشاند، ابراز نگرانی کرده بود.

آقای حریری روز ۱۳ آبان، یک روز پس از سفر به ریاض، پایتخت عربستان سعودی، با انتقاد شدید از ایران و حزب‌الله، از نخست وزیری استعفا کرد.

سعد حریری پس از بازگشت به لبنان و در پی ملاقات با میشل عون، رئیس جمهوری این کشور، استعفایش را به حال تعلیق درآورد و گفت که برای دستیابی به موفقیت در گفت‌وگوهای داخلی و تامین شرط بی طرف ماندن لبنان در کشمکش‌های منطقه‌ای، کناره‌گیری از نخست وزیری را تعلیق کرده است.

کشورهای امیرنشین خلیج فارس حزب‌الله را به حمایت از شیعیان حوثی‌ یمن و جنگجویان در بحرین متهم می‌کنند. حزب‌الله این اتهامات را رد می‌کند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد