اجتماعی

469
۹ دلو ۱۳۹۵
نویسنده: معروف عطایی

جمع‎آوری بیش از یک هزار معتاد در هرات

مقام‎های محلی هرات می‎گویند که بیش از یک هزار معتاد از سطح شهر این ولایت جمع‎آوری و به مراکز ترک اعتیاد منتقل شده‎اند. برنامه جمع‎آوری معتادان و تداوی آن‎ها در هرات، سه هفته پیش، توسط نهادهای خیریه در همکاری با پولیس آغاز شد. عبدالروف احمدی، سخنگوی قومندانی امنیه هرات، می‎گوید در میان معتادانی که به مراکز ترک اعتیاد منتقل شده‎اند، ۶ زن نیز شامل اند.
سخنگوی قومندانی امنیه هرات به کلید گفت که برنامه جمع‎آوری معتادان و تداوی آن‎ها یک برنامه طولانی مدت است. به گفته احمدی، افراد معتادی که از دیگر ولایت‎ها به هرات آمده‎اند نیز زیر پوشش این برنامه قرار دارند. او افزود که باشندگان دیگر ولایت‎ها، پس از تدوای، به ولایت‎های اصلی شان انتقال خواهند شد.
احمدی، برنامه جمع‎آوری و تداوی معتادان در هرات را برای امنیت و کاهش میزان سرقت‎ها در این ولایت مهم توصیف کرد. به ادعای این مقام پولیس، در بیشتر واقعات سرقت در شهر هرات، معتادان دست دارند.
در همین حال، مسوولان ریاست اداره مبارزه با مواد مخدر ولایت هرات از کمبود مراکز ترک اعتیاد در این ولایت سخن می‎زنند. به گفته آن‎ها، در حالی که نیاز است در هرات یک مرکز بزرگ برای تداوی و نگهداری معتادان ایجاد شود، اما مقام‎ها در حکومت مرکزی، نسبت به این مسأله بی‎توجهی می‎کنند.
غلام جیلانی دقیق، رییس اداره مبارزه با مواد مخدر ولایت هرات، در گفتگویی با کلید اظهار داشت که به صورت مجموعی ۱۲ مرکز ترک اعتیاد در هرات فعال است. دقیق افزود که از میان این ۱۲ مرکز، ۶ مرکز آن دولتی و ۶ مرکز دیگر آن خصوصی است. به گفته او، تمام بسترهای مراکز ترک اعتیاد دولتی به ۳۱۰ بستر می‎رسد که برای تداوی حدود ۶۰ هزار معتاد در این ولایت کافی نمی‎باشد.
رییس اداره مبارزه با مواد مخدر هرات، دسترسی آسان مردم به مواد مخدر در این ولایت را یکی از عوامل عمده بلند بودن رقم معتادان در هرات عنوان می‎کند. او گفت که هرچند همه ساله بیش از دو هزار معتاد در این ولایت تداوی می‎شوند اما نزدیک به ۷۰ درصد این افراد، پس از تداوی، دوباره به مواد مخدر روی می‎آورند.
شورای اجتماعی جوانان ولایت هرات یکی از نهادهایی است که از ۱۰ روز بدین‎سو روند جمع‎آوری معتادان از سطح شهر این ولایت را آغاز کرده است. نذیراحمد صالحی، رییس این شورا، به کلید گفت که هم اکنون روند جمع‎آوری افراد معتاد به مواد مخدر از سطح شهر هرات جریان دارد و قرار است نزدیک به دو هزار معتاد از سطح این شهر جمع‎آوری و به مراکز ترک اعتیاد انتقال شوند. وی می‎گوید که تمام مصارف تداوی و نگهداری این معتادان از سوی خود این شورا پرداخت می‎شود.
در این حال، جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، به کلید گفت که اداره محلی هرات به خاطر تداوی و فراهم کردن سرپناه برای افراد معتاد به مواد مخدر، طرح ایجاد یک مجتمع بزرگ و معیاری را به وزارت صحت عامه پیشنهاد کرده است. وی افزود که این طرح مورد استقبال مقام‎های مرکزی قرار گرفته و امید است در سال‎های آینده این مجتمع بزرگ برای تداوی افراد معتاد به مواد مخدر در این ولایت، ایجاد شود.
از سویی هم، گفته می‏شود که برنامه‎های موقت نهادهای مختلف در راستای جمع‎آوری و تداوی معتادان تأثیر قابل ملاحظه‎ای در زندگی آن‎ها نداشته است. وکیل‎احمد کروخی، عضو شورای ولایتی هرات، می‎گوید که رقم بلند افراد معتاد به مواد مخدر در این ولایت بسیار نگران کننده است، اما در این زمینه از سوی مسوولان امور، اقدامات جدی و مؤثر روی دست گرفته نشده است.
شماری از شهروندان هرات نیز از افزایش شمار معتادان در سطح شهر این ولایت انتقاد دارند. آن‎ها می‎گویند که اکثریت این معتادان به دلیل تهیه پول مواد مخدر مورد نیاز شان دست به سرقت می‎زنند. این شهروندان دولت را  نیز در راستای جمع‎آوری و تداوی معتادان به بی‎توجهی متهم می‎کنند.
حدود هفت سال می‎شود که درباره شمار معتادان در هرات سروی صورت نگرفته است. اما در سرویی که در سال ۲۰۰۹ میلادی انجام شد، تعداد معتادان در هرات، ۶۰ هزار نفر اعلام شد. گفته می‎شود از میان این معتادان، ۱۳ درصد شان را زنان و ۷ درصد آن‎ها را اطفال تشکیل می‎دهند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد