خبرهای داخلی

192
۸ میزان ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

ثبت ۱۳۳ مورد شکایت درباره کمپاین پیش از وقت نامزدان انتخابات ولسی جرگه

کمیسیون شکایات انتخابات می‎گوید که ۱۳۳ مورد تخلف را به عنوان کمپاین انتخاباتی پیش از وقت که نامزدان انتخابات به آن‎ها مبادرت ورزیده‎اند، در این کمیسیون ثبت کرده است.
علی‎رضا روحانی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که شکایات درباره این تخلفات از زمان اعلام فهرست نهایی نامزدان انتخابات ولسی جرگه تا زمان شروع رسمی مبارزات انتخاباتی در ششم ماه میزان ثبت شده است.
به گفته روحانی، تاکنون به ۸۹ مورد این شکایات رسیدگی شده است، ۱۲ مورد آن زیر بررسی قرار دارد و ۱۲ مورد دیگر آن برای رسیدگی به کمیته رسانه‎های کمیسیون مستقل انتخابات محول شده است.
روحانی درباره ۲۰ مورد شکایت دیگر چیزی نگفت.
نامزدانی که دست به کمپاین‎های انتخاباتی پیش از وقت زده‎اند، به پرداخت پول نقد بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار افغانی جریمه شده‎اند.
روحانی می‎گوید که بخشی از این تخلفات توسط خود کمیسیون شکایات انتخاباتی مستندسازی شده است و بخشی دیگر آن به عنوان شکایت در این کمیسیون ثبت شده است.
کمیسیون شکایات انتخاباتی از جانب دیگر فهرست مواردی را امروز اعلام کرد که مبادرت نامزدان در جریان مبارزات انتخاباتی به این موارد، می‎تواند تخلف انتخاباتی تلقی شود.
براساس اعلام کمیسیون شکایات انتخاباتی، کمپاین قبل و بعد از میعاد قانونی، خلق مزاحمت و موانع برای نامزدان دیگر، اخلال نظم عامه، مجبور ساختن مردم به اشتراک در انتخابات و برعکس آن، مشارکت منسوبان نهادهای نظامی و چند مورد دیگر تخطی انتخاباتی در جریان مبارزات انتخاباتی تلقی می‎شود.
کمیسیون شکایات انتخاباتی هشدار می‎دهد در صورتی که نامزدان انتخابات ولسی جرگه به طرزالعمل مبارزات انتخاباتی پایبندی نشان ندهند، جریمه نقدی و یا از بعضی فرصت‎های مربوط به زمان مبارزات انتخاباتی محروم خواهند شد.
مبارزات انتخاباتی نامزدان ولسی جرگه در ۶ میزان آغاز شد و قرار است تا ۲۵ همین ماه ادامه پیدا کند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد